To już druga taka oferta sprzedaży ziemi za połowę ceny, skierowana do rodzin z całego kraju objętych rządowym programem 500 plus. W sierpniu gmina sprzedała 12 działek, teraz wystawiła 22 kolejne, położone w Tereszewie w pobliżu Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Przetarg zostanie przeprowadzony 19 grudnia.

Kurzętnik jest pierwszym lokalnym samorządem w Polsce, który przygotował tego typu ulgi dla rodzin z dziećmi. Zdaniem wójta Wojciecha Dereszewskiego, zainteresowanie ofertą jest bardzo duże.

"Mamy już ponad 30 potencjalnych nabywców i wydaje mi się, że w tym przetargu sprzedamy wszystkie działki. Dlatego szykujemy ok. 50 kolejnych w sąsiedniej wsi, Szafarni. Przygotowujemy plan zagospodarowania przestrzennego, żeby w programie 500 plus te działki sprzedawać" - powiedział PAP Dereszewski.

Przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną, uzbrojone działki w Tereszewie gmina oferuje w cenie od 24 tys. do ponad 100 tys. zł, zależnie od powierzchni. Dzięki bonifikacie można je kupić za połowę tych kwot, czyli po ok. 16 zł za 1 m kw. To znacznie taniej niż wynosi średnia cena działek budowlanych. O takich ulgach zdecydowała rada gminy, która podjęła uchwałę o wsparciu budownictwa mieszkaniowego pod hasłem "Dobrze wykorzystaj 500 plus. Działki za pół ceny".

Samorząd postawił warunki: kupujący musi posiadać decyzję o przyznaniu świadczenia wychowawczego z programu 500 plus i zobowiązać się, że nabytej ziemi nie odsprzeda przez 10 lat, może natomiast przekazać ją w tym czasie swoim dzieciom. Jedna rodzina może kupić z bonifikatą tyle działek, na ile dzieci otrzymuje świadczenia.

Program sprzedaży działek za pół ceny rodzinom otrzymującym świadczenia 500 plus został uznany za najlepszy w województwie projekt marketingowy, zrealizowany przez samorząd lub instytucję z otoczenia biznesu. Kurzętnik otrzymał za to przed kilku dniami główną nagrodę w konkursie "PRO Warmia i Mazury 2016", w kategorii promocja gospodarcza. Uznano, że przedsięwzięcie rozsławiło tę niewielką gminę w całym kraju i spowodowało wzrost jej atrakcyjności w oczach inwestorów.

W ramach działającego od 1 kwietnia rządowego programu "Rodzina 500 plus" wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w biedniejszych rodzinach - również na pierwsze. Wsparcie otrzymują również wszystkie dzieci w rodzinach zastępczych.

Takie świadczenie otrzymuje w skali kraju ponad 3 mln 800 tys. dzieci; w sumie rodziny otrzymały już ponad 13 mld zł.(PAP)