Platforma Obywatelska wystawiła na liście do sejmiku marszałka województwa Jacka Protasa, który jest szefem partii w regionie oraz wicemarszałków Annę Wasilewską, która kandyduje z tej partii także na prezydenta Olsztyna oraz Jarosława Słomę.

Platforma postawiła także na samorządowców - sprawdzonych burmistrzów mazurskich miast, którzy od kilku kadencji rządzą Giżyckiem i Mikołajkami. Chodzi o Jolantę Piotrowską i Piotra Jakubowskiego.

Na liście PO nie zabrakło także artystów; do sejmiku chcą wejść tancerka i trenerka tańca towarzyskiego oraz założycielka szkoły tanecznej w Olsztynie Karolina Felska oraz aktorka Teatru im. Jaracza w Olsztynie, działaczka społeczna Irena Burczyk.

PSL wystawiło do sejmiku obecnych wiceministrów: skarbu państwa - Urszulę Pasławską oraz kultury - Piotra Żuchowskiego. Kandyduje także wicemarszałek województwa Gustaw Brzezin. Z list Stronnictwa startować będą samorządowcy niższego szczebla m.in. wójt gminy Gietrzwałd Mieczysław Ziółkowski oraz burmistrz Dobrego Miasta Stanisław Trzaskowski. Do sejmiku wybiera się także były prezes jednej z olsztyńskich spółdzielni mieszkaniowych Zenon Procyk.

Z listy PiS o miejsce w sejmiku ubiegać się będą przewodniczący zarządu warmińsko-mazurskiego Solidarności Józef Dziki, artysta i społecznik organizujący widowiskowe protesty przeciw stawianiu farm wiatrakowych na Warmii i Mazurach, Jacek Adamas. Kandydatami są także prof. politolog, przedstawiciel mniejszości tatarskiej Selim Chazbijewicz i byli posłowie PiS Wojciech Kossakowski i Jerzy Gosiewski.

SLD postawiło na szefa Sojuszu na Warmii i Mazurach Władysława Mańkuta, byłego senatora, wojskowego Wiesława Pietrzaka oraz byłego posła i byłego starostę ostródzkiego Jana Antochowskiego. Do sejmiku chcą także z tej listy wejść były siatkarz a obecnie komentator sportowy Ireneusz Nalazek oraz szefowa Rady Organizacji Pozarządowych Monika Falej.

W kończącej się kadencji w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego PO współrządzi z PSL. W 30 osobowym sejmiku koalicja rządząca ma w sumie 21 radnych w tym PO - 14 radnych, PSL- 7 radnych. Klub radnych PiS liczy 5 radnych a SLD - 4.

Do rady miejskiej Olsztyna z list PO ubiegać się będą m.in. szef olsztyńskich struktur partii, obecny przewodniczący rady miejskiej Jan Tandyrak, była posłanka SLD Danuta Ciborowska, były wiceprezydent Olsztyna Tomasz Głażewski a także były dyrektor Polikliniki Janusz Chełchowski.

SLD postawiło na byłego prezydenta Andrzeja Ryńskiego, który oprócz mandatu radnego miejskiego ubiega się startując z własnego komitetu wyborczego o urząd prezydenta Olsztyna. Mandat radnego z listu Sojuszu chcą uzyskać były wojewoda Stanisław Szatkowski, były siatkarza a obecnie trener Leszek Urbanowicz a także prezes Fundacji Borussia, działającej na rzecz pogłębiania dialogu między ludźmi różnych mniejszości narodowych, Kornelia Kurowska.

Na liście PSL do rady miasta znalazło się 6 byłych członków Twojego Ruchu w tym Maja Antosik, startująca bez powodzenia w wyborach do PE. Z tej listy startować będzie także Krystyna Procyk - żona b. prezesa jednej z olsztyńskich spółdzielni mieszkaniowych. PiS postawiło na dotychczasowych radnych tej partii m.in. urzędnika Grzegorza Smolińskiego, muzyka Leszka Araszkiewicza.

Komitet wyborczy wyborców obecnego prezydenta Piotra Grzymowicza, ubiegającego się o reelekcję, do rady miasta wystawił m.in. przedsiębiorcę Zbigniewa Dąbkowskiego, animatorkę kultury Elżbietę Fabisiak, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych Agnieszkę Jabłońską oraz nauczyciela akademickiego prof. ekonomii Mirosława Gornowicza.

Były prezydent Olsztyna Jerzy Małkowski (odwołany w 2009 roku po wybuchu seksafery), także startujący na prezydenta, wystawił na listach m.in. nauczycielkę, dyrektorkę gimnazjum Nelly Antosz, kolarza Bolesława Krawczyka i przedsiębiorcę Monikę Rogińską -Stanulewicz. (PAP)