Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin powiedział PAP, że gminę Sulęczyno ze względu znaczny obszar zniszczeń wskazał koordynator zarządzający pomocą dla poszkodowanych, wyznaczony przez zarząd województwa pomorskiego.

"Chcieliśmy, żeby nasza pomoc trafiła tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Wsparcie finansowe dla mieszkańców gminy z sąsiedniego województwa pokazuje naszą solidarność samorządową" - mówił marszałek.

Brzezin podczas sesji sejmiku zaapelował do wójtów, burmistrzów i starostów z woj. warmińsko-mazurskiego o pomoc gminom dotkniętym przez nawałnicę.

"Nie bądźmy obojętni wobec wielkiej tragedii. Pamiętajmy, że u podstaw samorządności leży umiejętność współpracy i chęć do współdziałania, odpowiedzialność za losy swojej wspólnoty i jej obywateli. (...). W takich trudnych chwilach samorządy zawsze były i są solidarne, służą sobie wzajemnie pomocą i wsparciem"- apelował marszałek.

Położona w powiecie kartuskim w woj. pomorskim gmina Sulęczyno ucierpiała w pierwszej połowie sierpnia w wyniku nawałnicy. Według wyliczeń tamtejszego urzędu gminy, uszkodzonych zostało 71 budynków mieszkalnych i 77 gospodarczych, 42 domki letniskowe, 50 ogrodzeń i maszyny rolnicze w 17 gospodarstwach. Wichura zniszczyła też ok. 3 tys. ha lasów.

Gmina zamieściła na swojej stronie internetowej apel o pomoc poszkodowanych mieszkańcom: "Zwracamy się z bardzo gorącą prośbą w imieniu naszej społeczności oraz własnym o pomoc materialną na rzecz poszkodowanych, aby mogli odbudować swoje domostwa i powrócić do normalnego funkcjonowania" - napisano w apelu.

O udzieleniu wsparcia gminie Sulęczyno zdecydowały już m.in. sejmiki województw małopolskiego, lubelskiego i śląskiego.

W wyniku nawałnic, które przeszły w sierpniu nad Polską, zginęło sześć osób, ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne.(PAP)