Bruksela określiła wtorkową decyzję separatystów jako "duży krok naprzód" w kierunku pełnej realizacji umowy z Mińska. Jak podkreśliły służby prasowe szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini, po obowiązującym od niedawna zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainie, decyzja o odroczeniu wyborów daje nową nadzieję na trwałe polityczne rozstrzygnięcie tego konfliktu.

Z kolei niemieckie źródła dyplomatyczne - cytowane przez agencję Reutera - uznały za "dobrą nowinę" decyzję prorosyjskich separatystów o przeniesieniu wyborów zaplanowanych na 18 października (w DRL) i 1 listopada (w ŁRL) na przyszły rok.

"To otwiera drogę do przeprowadzenia wyborów samorządowych zgodnie z porozumieniem z Mińska" - powiedziało źródło. Z kolei według źródła w niemieckim rządzie oświadczenie separatystów o przełożeniu wyborów to zasługa Moskwy.

Także w ocenie Rosji decyzja o odroczeniu wyborów to dobry krok. Jak poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję Interfax, Moskwa z zadowoleniem przyjmuje decyzję o przełożeniu wyborów na luty 2016 roku.

Prorosyjscy separatyści we wschodniej Ukrainie w wydanym we wtorek oświadczeniu poinformowali, że odkładają wybory samorządowe w swoich tzw. republikach na przyszły rok. Informację tę podała we wtorek ich agencja prasowa DAN.

Pod oświadczeniem podpisali się wysłannicy dwóch separatystycznych republik na rozmowy trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku, Denys Puszylin i Władysław Dejnego. Oznajmili oni, że wybory zostają odłożone z ich własnej inicjatywy, która została zaakceptowana przez przywódców Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji podczas obrad normandzkiej czwórki w piątek w Paryżu.

W poniedziałek wiceszef administracji prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki ds. polityki zagranicznej Kostiantyn Jelisiejew oświadczył, że prezydent Rosji Władimir Putin zobowiązał się w Paryżu, iż wpłynie na bojowników na wschodniej Ukrainie, by zrezygnowali z planów przeprowadzenia wyborów samorządowych w terminie innym, niż na pozostałych obszarach kraju. Wybory samorządowe na Ukrainie odbędą się 25 października.

Władze ukraińskie i Zachód występowały przeciwko wyborom w dwóch, nieuznawanych republikach twierdząc, że mogą się one odbyć jedynie w zgodzie z prawem Ukrainy i pod nadzorem organizacji międzynarodowych, w tym OBWE.

Obecnie w konflikcie z separatystami od 1 września utrzymuje się zawieszenie broni. W poniedziałek ukraińskie siły rządowe i ich przeciwnicy rozpoczęli wycofywanie z linii walk w obwodzie ługańskim uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm. W następnej kolejności broń zacznie być wycofywana w obwodzie donieckim. Celem tych działań jest utworzenie w Donbasie 30-kilometrowej strefy buforowej. (PAP)