Ogród różany powstał po zachodniej stronie fontanny, w dawnej fosie na placu Rapackiego; wkomponowany jest w niewielki stok, jaki tworzą pozostałości skarp dawnej fosy. Tworzy on półkole, z kwiatami zgrupowanymi w regularnych kwaterach, przedzielonych pasami trawnika i ścieżką.

 

"Najbliżej fontanny umiejscowiona została kolista rabata z niskimi różami, różami piennymi i różą pnącą. Rabatę otacza żywopłot z bukszpanu, a wokół rabaty zaprojektowano regularne kwatery z różnymi odmianami róż rabatowych" - poinformowała Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

 

Podczas projektowania rabat przyjęto zasadę umieszczania róż o bardziej kolorowych kwiatach w rejonach dobrze nasłonecznionych, a róż o barwach pastelowych i rozbielonych, w miejscach o większym w ciągu dnia zacienieniu.

 

"Na rabaty dobrano gatunki i odmiany róż wielokrotnego kwitnienia w ciągu roku, dzięki czemu będą one dłużej cieszyły oczy. W ogrodzie pojawią się również ławeczki, z których będzie można podziwiać kwitnące róże" - dodała rzeczniczka.

 

Urządzenie okazałego ogrodu-rosarium kosztowało władze Torunia około 40 tys. zł. (PAP)

 

olz/ son/