Premier powiedziała, że nowoczesny sprzęt znajdujący się w oświęcimskim szpitalu to także "przykład na to, że przy współpracy różnych instytucji i różnych osób zaangażowanych w realizację tych zadań, które są im powierzone ustawowo, można bardzo dużo uzyskać, można bardzo dużo zrobić".

"To pokazuje, że jeżeli jest mądrze prowadzona polityka współpracy pomiędzy różnymi szczeblami samorządowymi i przy wsparciu pieniędzy z budżetu państwa, można naprawdę bardzo dużo zrobić" - powiedziała Szydło.

"Jeżeli pojawia się inicjatywa, która wymaga wsparcia ze strony budżetu państwa, inicjatywa, którą podejmują samorządy, to my się w to włączamy i włączać się będziemy. A szczególnie kładziemy nacisk na sprawy związane z bezpieczeństwem, z tym wszystkim, co wiąże się z godnym życiem naszych obywateli, Polaków, i z tym, ażeby ludzie czuli się bezpiecznie i mieli przekonanie, że potrzebną pomoc otrzymają szybko, sprawnie i w takim zakresie, w jakim jest ona potrzebna, by im pomóc, uratować ich zdrowie, życie" - powiedziała premier.

Przypomniała także, że w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w mijającym roku muzeum Auschwitz-Birkenau odwiedziło bardzo wielu turystów. "Ale mogę powiedzieć z satysfakcją, że dzięki doskonałej pracy wszystkich służb, wszystkich osób, które są odpowiedzialne za funkcjonowanie instytucji odpowiadających za bezpieczeństwo i za przygotowywanie takich ważnych uroczystości i imprez, wszystko przebiegało doskonale" - oceniła premier.

Według dyrektor szpitala Sabiny Bigos-Jaworowskiej pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już w styczniu.

Szefowa szpitala podkreśliła, że pracownia rezonansu mogła powstać w Oświęcimiu tylko dzięki wsparciu premier Beaty Szydło. Placówka otrzymała 3,2 mln zł rządowej dotacji celowej na zakup aparatu. Na budowę pracowni ponad 840 tys. zł przekazało starostwo. Resztę stanowiły fundusze szpitala.

Dyrektor Bigos-Jaworowska powiedziała, że dotychczas ani placówki, ani powiatu nie było stać na stworzenie pracowni. "Od wielu lat staraliśmy się znaleźć fundusze lub inwestora prywatnego, który zechciałby otworzyć tutaj rezonans, ale nie udało się. Dopiero decyzja premier o przyznaniu dotacji (…) oraz pieniądze (…) ze starostwa oświęcimskiego, pozwoliły ją zbudować i zakupić nowoczesny aparat" – dodała.

Bigos-Jaworowska powiedziała, że dotychczas szpital w Oświęcimiu nie miał możliwości przeprowadzania badań rezonansem magnetycznym. Pacjenci kierowani byli do oddalonego o 20 km Chrzanowa, a niektórzy także dalej – do Tychów, Suchej Beskidzkiej i Krakowa.

"Szpital posiada w swojej strukturze oddział udarowy, urazowo-ortopedyczny, prowadzimy szeroką diagnostykę onkologiczną. (…) Dziś badanie rezonansem jest podstawowe w tych dziedzinach. Teraz będziemy w stanie diagnozować pacjentów szybciej i podejmować decyzję o dalszym leczeniu" - zaznaczyła szefowa szpitala.

Budowa pracowni trwała od sierpnia do listopada br. Dyrektor placówki powiedziała, że zakupiony został najnowocześniejszy aparat, drugiego tak zaawansowanego urządzenia nie ma w Polsce.

Oświęcimski szpital powiatowy im. św. Maksymiliana jest jednym z większych i nowocześniejszych w zachodniej Małopolsce. Dysponuje 474 łóżkami w 15. oddziałach, a także 22. specjalistycznymi poradniami, pracowniami oraz zakładami diagnostycznymi. (PAP)