W poniedziałek w Kielcach przedstawiciele zarządu województwa świętokrzyskiego i Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (ŚZDW) podpisali wstępne umowy na dofinansowanie 12 z 13 projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Ten 13 projekt dotyczy rozbudowy odcinka drogi woj. nr 762, umowę w tej sprawie podpisano kilka dni temu. 

Najwięcej, bo 108 mln zł będzie kosztowała rozbudowa ok. 30-km odcinka drogi nr 754 z Ostrowca Świętokrzyskiego, przez Bałtów do granicy z woj. mazowieckim.

Kolejna duża inwestycja to rozbudowa drogi nr 973 z Buska-Zdroju do Nowego Korczyna, dotycząca też budowy obwodnicy tej ostatniej miejscowości i mostu na Nidzie oraz mostu na Wiśle, łączącego Świętokrzyskie z Małopolską. Koszt przedsięwzięcia to 85,5 mln zł. Mieszkańcy okolic oprotestowali projekt realizacji inwestycji - obawiają się, że utrudni drogę ewakuacji w przypadku powodzi. Trwają prace nad udoskonaleniem jednego z wariantów trasy.

Ponad 72 mln zł mają kosztować dwa projekty związane z rozbudową drogi nr 768 z Jędrzejowa na południe regionu, obejmujące też budowę obwodnicy Jędrzejowa, Działoszyc, Skalbmierza i Kazimierzy Wielkiej. 

Obwodnica powstanie także w Ćmielowie, a inwestycja warta niemal 65 mln zł obejmie też przebudowę odcinka trasy wojewódzkiej nr 755 w kierunku Ożarowa wraz z budową bazy dla drogowców. 

Rozbudowana będzie również trasa nr 728 przez Łopuszno, a obwodnice zyskają Pińczów (część północno-wschodnia), Staszów (część północno-zachodnia), Klimontów i Włoszczowa (część południowo-wschodnia).

Jak poinformował dyrektor ŚZDW Damian Urbanowski, podpisano już umowy z wykonawcami trzech inwestycji. Do końca roku ma być ogłoszonych kilka przetargów na realizację kolejnych przedsięwzięć.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas podkreślił, że samorząd ma świadomość, jak bardzo region wymaga wsparcia rozwoju infrastruktury transportowej. "Wartość tych inwestycji jest znacząca, a ich zakres pewnie nie pozostanie bez wpływu także na kondycję firm w regionie. Nawet jeśli przetargi na realizację wygrywają wykonawcy spoza regionu, to duża część prac jest wykonywana przez lokalne firmy" - ocenił.

Odpowiedzialny za infrastrukturę wicemarszałek Jan Maćkowiak podkreślił, że w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 kontynuowane są m.in. inwestycje na tych trasach, gdzie odcinkami wcześniej realizowano inne projekty - tak, aby drogi w całości zyskały dobre parametry bezpieczeństwa i przejezdności.

Koszt wszystkich 13 inwestycji to 557,1 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie ok. 441,1 mln zł. W sumie zostanie wybudowane 45 km tras, a 78 km będzie przebudowanych.

W świętokrzyskim RPO na realizację przedsięwzięć związanych z infrastrukturą dróg wojewódzkich, zarezerwowano ponad 106 mln euro. Zakontraktowano 94 proc. środków.

Inwestycje będą realizowane na drogach łączących się z siecią dróg krajowych, ekspresowych, autostrad i z miastami w sąsiednich regionach. Mają one m.in. poprawiać bezpieczeństwo i przepustowości ruchu na trasach (m.in. poprzez przebudowę skrzyżowań kolizyjnych na bezkolizyjne, budowę chodników, wysp, azyli dla pieszych, zatok autobusowych), w ramach większych, kompleksowych projektów.

Trwają przygotowywania do kolejnych inwestycji na trasach wojewódzkich. Chodzi m.in. o budowę obwodnicy Starachowic, Nowej Słupi, fragmentu obwodnicy Końskich i odcinka drogi nr 751 z Suchedniowa w kierunku Bodzentyna. Część z nich będzie realizowana przy udziale środków UE, inne - wyłącznie z budżetu województwa.

Pieniądze z RPO pochodzą na wsparcie inwestycji na drogach wojewódzkich, położonych poza terenem Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, tworzonego przez Kielce i 11 ościennych gmin. Tu inwestycje na drogach tej kategorii będą realizowane z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł