Rowerki przekazał bezpłatnie operator systemu Veturilo firma Nextbike Polska. Jednoślady będą testowane do końca września. Jeśli się przyjmą, miasto rozważy powiększenie stacji i przedłużenie jej działania.

Dla dzieci nowe, małe rowery mogą wypożyczać dorośli. Trzeba być jedynie zarejestrowanym użytkownikiem systemu Veturilo. Rowerki można wypożyczać jedynie przy stacji Veturilo u zbiegu al. Niepodległości i ul. Batorego. To także jedynie miejsce, gdzie rowery można zwracać. Inne stacje nie są przystosowane do przyjęcia mniejszych rowerów. Pozostałe zasady korzystania są takie same, pierwszych 20 minut korzystania z miejskich rowerów jest bezpłatne.

Firma Nextbike przygotowała dwa typy rowerków - dla dzieci w wieku od czterech i od sześciu lat. Różnią się wielkością, rozmiarem kół i kolorem. Dla obu rodzajów jednośladów dopuszczalne całkowite obciążenie (rower plus rowerzysta i ewentualny bagaż) wynosi 60 kg. Na czwartkowej prezentacji rowerków dyrektor ZDM Łukasz Puchalski i prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz podkreślali, że rowerki nie są przystosowane dla osób dorosłych.
Równocześnie w stolicy testowane są tandemy, operator systemu udostępnił dziesięć dwuosobowych rowerów na początku lipca. Ratusz podaje, że przez miesiąc zanotowano 1,9 tys. wypożyczeń.

Puchalski przypomniał, że toczy się przetarg na wykonawcę koncepcji na system rowerów publicznych po wygaśnięciu umowy z dotychczasowym operatorem w końcu 2016 r. Wtedy też prawdopodobnie będzie kolejny przetarg na obsługę sieci miejskich rowerów od 2017 r.

Veturilo to sieć wypożyczalni miejskich rowerów dostępnych dla każdego, kto chce poruszać się rowerem po mieście. W Warszawie do dyspozycji rowerzystów jest 196 stacji i prawie 3000 rowerów. Sezon rowerowy zaczyna się 1 marca i kończy 30 listopada.

Pierwsze wypożyczalnie wystartowały w sierpniu 2012 r. W ciągu trzech pierwszych sezonów z systemu skorzystało 220 tys. osób. Rowery były wypożyczane 4 mln razy.

System Veturilo działa na podstawie umowy Zarządu Transportu Miejskiego z firmą Nextbike, która do końca 2016 r. świadczy usługę operowania systemem rowerów miejskich. Podstawowym założeniem systemu Veturilo było uzupełnienie komunikacji publicznej w centralnym obszarze miasta. (PAP)