Wydarzenia przygotowane przez Łódzkie Centrum Wydarzeń i Dom Literatury będą odbywać się przede wszystkim w przestrzeni miejskiej. Jak podkreślił wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela na środowej konferencji poświęconej urodzinom Tuwima, celem obchodów jest przypomnienie postaci poety i jego związków z Łodzią.

"To bardzo ważne wydarzenie dla tożsamości Łodzi, którą umiejscowić można na styku kultur. Tuwim był Polakiem i Żydem, zanurzonym głęboko w polszczyźnie, którą rozwijał i wzbogacał" - zaznaczył dyrektor łódzkiego Domu Literatury Przemysław Owczarek.

Obchody 123. urodzin Tuwima rozpoczną się w środę o godz. 10 grą miejską, której fabuła została oparta na fragmentach "Kwiatów polskich", a także wierszu "Ptasie radio" i biografii poety. Tuwim urodził się w Łodzi w 1894 r. w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. W latach 1904-14 uczęszczał do Męskiego Gimnazjum Rządowego (obecnie w jego budynku mieści się III Liceum Ogólnokształcące).

W Łodzi powstały jego pierwsze utwory poetyckie, w tym wiersz "Prośba", którym zadebiutował w 1913 r. Poeta opuścił miasto, wyjeżdżając na studia do Warszawy w 1916 r., jednak zachował szczególny sentyment do miejsca swojego urodzenia, pisząc m.in., że kocha "urodę złą" oraz "brud i dym" Łodzi.

Gra miejska, która prowadzić będzie uczestników śladami młodego poety m.in. po okolicach jego dawnej szkoły, zakończy się przy ławeczce Tuwima przed łódzkim magistratem.

"W samo południe zasypiemy pomnik poety kwiatami - w ramach organizowanej już po raz drugi akcji +Kwiaty polskie dla Tuwima+. Szkoły, których patronem jest autor +Lokomotywy+ będą śpiewać swoje hymny, zaśpiewamy mu też +200 lat+ i podziękujemy, że czuwa nad miastem" - podkreślił Owczarek.

Dla najmłodszych przygotowano dwa spektakle plenerowe. "Para buch. Frazy w ruch" - nawiązujący do dzieciństwa Tuwima - wystawiony zostanie w parku im. Sienkiewicza, po którym ponad sto lat temu biegał mały Julek. To przedstawienie Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi, w którym wykorzystane zostały utwory z książeczek "Rany Julek" i "Tuwimowo" autorstwa m.in. Wandy Chotomskiej, Marcina Brykczyńskiego i Michała Rusinka.

Drugi spektakl "Budyń Julka Tuwima" będzie można obejrzeć w Pasażu Schillera. Złożą się na niego parafrazy wierszy Tuwima napisane przez współczesnych poetów i zaśpiewane przez wokalistę grupy Pogodno Jacka Szymkiewicza i wokalistkę zespołu Miąższ Joannę Zawłocką.

Po godz. 18 w Domu Literatury rozpocznie się część urodzin Tuwima przeznaczona dla nieco starszych odbiorców jego twórczości. Na początek zaplanowano performatywne czytanie "Kwiatów polskich", potem panel dyskusyjny poświęcony nowemu odczytaniu tego poematu.

Następnie odbędzie się koncert zespołu Angellus z utworami z płyty "Bal dla ubogich" skomponowanymi do tekstów Tuwima, a po nim - dyskusja na temat "Polsko-żydowska tożsamość Tuwima".

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Edytor: Paweł Tomczyk(PAP)

agm/ pat/