Porozumienie w tej sprawie samorządowcy podpisali w piątek w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w Katowicach (GZM), zrzeszającego 13 miast regionu. Przetarg dotyczący grupowego zakupu energii elektrycznej śląskie samorządy organizują już po raz czwarty.

Grupa zakupowa - to się opłaca >>

„To największy tego typu zakup hurtowy w Polsce. Ponownie pokazujemy, że nasze miasta potrafią współpracować przy realizacji takich dużych przedsięwzięć. Pomimo zmian na rynku energii widać, że wspólne działanie opłaca się nam wszystkim” - powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która jest jednocześnie szefową GZM.

Uczestnikami hurtowego zakupu energii są nie tylko członkowie GZM, ale też miasta pozostające poza tą organizacją, m.in. Będzin, Knurów, Mikołów oraz powiaty mikołowski i zawierciański. Wśród podmiotów samorządowych znajdują się m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury czy komendy Państwowej Straży Pożarnej. Do porozumienia dołączyło także 25 instytucji podległych marszałkowi województwa śląskiego.

Mańka-Szulik przypomniała, że grupowy zakup energii elektrycznej przynosi spore oszczędności, a podpisanie umowy jest dowodem na to, że śląskie samorządy potrafią porozumieć się w celu uzyskania wymiernych korzyści.

Umowy zawarte w ramach grupy zakupowej należy wykazać w rocznym sprawozdaniu >>

Porozumienie szczegółowo precyzuje, ile prądu kupią poszczególne samorządy. Najwięcej trafi do Katowic – 75 GWh, Sosnowca – 32,6 GWh oraz Gliwic – 21,2 GWh, jednostki urzędu marszałkowskiego zamówią natomiast 43 GWh.

Inicjatorem grupowego zakupu energii elektrycznej był GZM. Przygotowania do podpisania piątkowego porozumienia trwały kilka miesięcy. Całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadzi gmina Zabrze. GZM, który do tej pory koordynował wszystkie przygotowania, będzie udzielał wsparcia w organizacji przetargu. Powinien zostać on ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia, a rozstrzygnięcie spodziewane jest pod koniec września. Umowa zawarta zostanie na 12 miesięcy i obowiązywać będzie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r.

Zainicjowane przez GZM Metropolitalne Centrum Zakupów Hurtowych - grupa zakupowa samorządów z terenu województwa śląskiego - dzięki wspólnemu przetargowi na zakup energii elektrycznej w 2012 roku osiągnęło blisko 8 mln zł oszczędności. Wtedy porozumienie podpisało 20 samorządów i 41 innych podmiotów, które kupiły 191 GWh energii.

W kolejnym, 2013 r. spółka Tauron dostarczyła ponad 291 GWh energii elektrycznej do 26 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 120 samorządowych spółek i instytucji. Oszczędności wyniosły ponad 13 mln złotych. W roku 2014 ceny na rynku energii wzrosły, ale dzięki udziałowi w grupie zakupowej uczestnicy nie odczuli tak bardzo tych podwyżek. GZM zorganizował przetarg dla 27 samorządów i 162 samorządowych jednostek z naszego regionu na zakup 385 GWh energii elektrycznej. (PAP)