W diecezji sandomierskiej między 20 a 25 lipca będzie przebywało ok. 800 pielgrzymów z kilkunastu państw.

Z okazji diecezjalnej części ŚDM, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu przygotowały kieszonkowy przewodnik - z mapami, fotografiami i informacjami o najciekawszych turystycznie i najważniejszych pod względem kultu religijnego miejscach na tym terenie.

Jak podkreślił podczas konferencji prasowej autor publikacjiks. Bartłomiej Krzos, to pierwsze wydawnictwo, opisujące w jednym miejscu najciekawsze historycznie miejsca w diecezji, grupujące tereny znajdujące się w trzech województwach: świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.

„Mam nadzieję, że przewodnik stanie się opowieścią na temat diecezji, dla naszych gości przed wszystkim, ale też dla gospodarzy. Bo dobrze by było, żeby nasza młodzież dokładnie wiedziała, co i gdzie, w którym miejscu diecezji się znajduje” – dodał duchowny.

Przewodnik, wydany w wersji polskiej i angielskiej, proponuje pięć tras turystycznych. Pierwsza wiedzie od Włostowa w pobliżu którego - jak mówi tradycja - urodził się bł. Wincenty Kadłubek, przez Święty Krzyż, Opatów z romańską kolegiatą, po Ostrowiec Świętokrzyski. Druga prowadzi m. in. przez Koprzywnicę z dawnym opactwem cystersów, Klimontów, Sulisławice z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Raków, po klasztor pokamedulski w Rytwianach.

Kolejny szlak zarysowano od najstarszego centrum chrześcijaństwa na ziemi sandomierskiej – Zawichostu, przez okolice Janowa Lubelskiego po Radomyśl nad Sanem. Czwarta trasa wiedzie przez podkarpackie parafie, m. in Stalową Wolę, Ulanów, Majdan Królewski, Padew Narodową i Tarnobrzeg. W ostatniej części wydawnictwa, jego autor zachęca do poznania historii centrum diecezji - zabytkowego Sandomierza.

„Starałem się skupić nie tylko na faktach powszechnie znanych (…) ale sięgnąć również do głębszej historii, mniej znanej, na pół legendarnej, tradycyjnej, specyficznej dla każdego z opisanych miejsc i związanych z nimi postaci (…) To pokazanie, co historia kościoła wnosi w te tereny i - poza walorami krajobrazowymi - co możemy zwiedzać i podziwiać” – opisywał ks. Krzos.

Przewodnik będzie jednym z elementów pakietu pielgrzyma, przygotowywanego dla uczestników diecezjalnej część ŚDM w Sandomierzu. Zdaniem duchownego, publikacja może być w przyszłości także pomocą dla turystów, którzy przyjadą zwiedzać te tereny.

Aktualne informacje o wydarzeniach zaplanowanych w ramach dni w diecezji sandomierskiej oraz informacje praktyczne, ułatwiające poruszanie się w terenie, pielgrzymi znajdą w aplikacji na urządzenia mobilne, działającej w ramach wszystkich mobilnych platform. Opracowaną w kilku językach aplikację, będzie można za darmo pobrać z internetu.

„Ta aplikacja wychodzi na przeciw oczekiwaniom młodych ludzi, korzystających na co dzień ze smartfonów” – podkreślił przedstawiciel komitetu organizacyjnego ŚDM w diecezji, ks. Jarosław Raczak.

W menu aplikacji znalazły się działy z głównymi informacjami o ŚDM, danymi o diecezji sandomierskiej, informacjami o miejscach wartych zobaczenia, modlitewnik, szczegóły „Dniu Wspólnoty” organizowanego 23 lipca w Sandomierzu - kumulacji diecezjalnej części wydarzeń - oraz telefony alarmowe.

Mobilne rozwiązanie „pro bono” wykonał jeden z wolontariuszy ŚDM, student Politechniki Rzeszowskiej, pochodzący z diecezji sandomierskiej, Kamil Rzeźnik. „Chciał w ten sposób włożyć swój wkład w przygotowania do ŚDM. Przygotować to, co potrafi robić najlepiej” – ocenił ks. Raczak.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie, udział w nich weźmie papież Franciszek. W dniach poprzedzających ŚDM wszystkie polskie diecezje organizują pielgrzymom program i pobyt na swoim terenie. (PAP)