Saltex Europa i Polcourt - dwie firmy, wobec których Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął w 2013 roku postępowanie wyjaśniające, zostały uznane winnymi stosowania praktyk zmowy cenowej podczas przetargów na budowę boisk i stadionów. Decyzja, która została wydana 27.06.2014 (DOK1-410-3/12/PW) została podtrzymana przez Sąd Gospodarczy w 2016 roku.

Przetargi analizowane przez UOKiK z udziałem Polcourt i Saltex Europa dotyczą budowy lub modernizacji obiektów sportowych, zorganizowało w 2011 roku dziewięć samorządów terytorialnych: Wołomin, Przytyk, Barlinek, Stalowa Wola, Tomaszów Mazowiecki, Jelenia Góra, Józefów, Nysa, Końskie oraz Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu” - informował UOKiK.

Jak informował UOKiK, spółka Polcourt buduje, projektuje i wyposaża obiekty sportowe, natomiast Saltex Europa - należący do fińskiego holdingu Saltex OY - specjalizuje się w zakładaniu sztucznej murawy.

W uzasadnieniu decyzji Urząd stwierdził, iż w wielu przypadkach stosowany był przez w/w spółki anty-konkurencyjny mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert oraz wzajemnego powierzania wykonawstwa.

„Działania Polcourt S.A. i Saltex Europa Sp. z o.o. były umyślne, ponieważ okoliczności sprawy, a zwłaszcza ich postępowanie w toku postępowań przetargowych świadczą o tym, że są oni stronami porozumienia realizującego pewną ustaloną z góry taktykę występowania w przetargach, której celem było przyniesienie im maksymalnych, możliwych korzyści, czy to finansowych, czy w postaci zwiększenia szansy na wygranie przetargu. Trudno w takich okolicznościach mówić o działaniu nieumyślnym" - czytamy w decyzji UOKiK.

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Decyzja UOKiK została podtrzymana przez Sąd gospodarczy w 2016 roku, co może skutkować odsunięciem firmy Saltex Europa od obecnie prowadzonych procedur przetargowych na realizacje nawierzchni na terenie obiektów sportowych w kraju. (PAP)