W Białymstoku do tej pory były trzy edycje budżetu obywatelskiego. Na przyszłoroczny radni przeznaczyli 10,1 mln zł, z czego 100 tys. zł - na akcję informacyjną i edukacyjną o tym budżecie.

Oddzielne pieniądze na informację i edukację o budżecie obywatelskim zapisane zostały w budżecie Białegostoku po raz pierwszy. Jak mówił w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski, chodzi o to, aby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców i pomóc im w pisaniu projektów.

Powstała strona internetowa www.bialystok.pl/obywatelski, na której można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące budżetu - harmonogram, zasady, niezbędne dokumenty.

W kwietniu do skrzynek pocztowych białostoczan trafią materiały promocyjne - ulotka wraz z listem od prezydenta, w którym zachęca on mieszkańców do zgłaszania projektów w ramach tego budżetu.

Od najbliższej soboty rozpocznie się cykl otwartych spotkań w różnych częściach miasta. Część z nich ma być skierowana specjalnie np. do seniorów, młodzieży gimnazjalnej, licealnej i studentów. Będą też spotkania w jednej z galerii handlowych (od nich cykl spotkań się rozpocznie).

W maju ruszą trzy punkty konsultacyjne w budynkach urzędu miejskiego, odbędzie się też "maraton pisania wniosków". W mieście pojawią się plakaty, a w autobusach będzie można usłyszeć spoty dźwiękowe.

Jak mówił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, władzom miasta zależy na coraz wyższej jakości projektów składanych przez białostoczan. Wyjaśnił, że chodzi o to, aby wnioski dotyczyły nie tylko budowy boisk (od 2017 roku zgłaszane projekty nie mogą dotyczyć terenów placówek oświatowych - PAP) czy pomników, jak to było w poprzednich latach, ale żeby pomysły mieszkańców były jeszcze bardziej kreatywne.

Projekty do budżetu obywatelskiego podzielone są na dwie kategorie: ogólnomiejskie i osiedlowe. W tym roku 7 mln zł ma trafić na projekty osiedlowe (po 250 tys. zł na każde z 28 białostockich osiedli), 3 mln zł na ogólnomiejskie (do 1 mln zł na jeden projekt).

Białostoczanie swoje projekty będą mogli zgłaszać od 2 do 31 maja. Swoje pomysły może zgłosić każdy mieszkaniec Białegostoku, także osoby niepełnoletnie. Wnioski mogą dotyczyć projektów inwestycyjnych, ale też tzw. projektów miękkich o charakterze społecznym i kulturalnym. Głosowanie i ogłoszenie wyników odbędzie się w październiku.

Do tej pory były trzy edycje budżetu obywatelskiego w Białymstoku: w pierwszej do podziału było 10 mln zł, w drugiej - 12 mln zł, zaś w trzeciej - 20 mln zł. (PAP)