2 października 2012 r. Dutkiewicz odwołał Janickiego. Jako główny powód podał brak nadzoru nad rozliczeniami dwóch imprez na stadionie miejskim. Chodzi o koncert zespołu Queen z 7 lipca i turnieju piłkarskiego Polish Masters, który miał miejsce 21-22 lipca. Dutkiewicza tłumaczył, że dwie firmy, które na zlecenie miasta przygotowywały imprezy, do tej pory nie rozliczyły się z 14 mln zł, przekazanych im przez miasto.

 

Kilka dniu później Janicki zażądał od Dutkiewicza nie tylko sprostowania – jego zdaniem – nieprawdziwych informacji podanych przez prezydenta Wrocławia, ale i przeprosin. W innym razie - jak zapowiedział - skieruje sprawę do sądu.

„Prezydent nie zamierza przepraszać, bowiem nie ma za co” - powiedział w niedzielę dopytywany przez PAP rzecznik prasowy Dutkiewicza, Paweł Czuma.

Czuma, na zorganizowanej w niedzielę konferencji prasowej pt. „Michał Janicki a stadion miejski”, zaprezentował dokumenty poświadczające odpowiedzialność Janickiego za m.in. realizację budowy stadionu piłkarskiego we Wrocławiu oraz imprezy organizowane na stadionie miejskim. Dutkiewicz na tej konferencji się nie pojawił.

„Nie planowaliśmy tej konferencji i jej nie chcieliśmy. Niestety ze względu na pojawiające się nieprawdziwe informacje w mediach dotyczące zakresu odpowiedzialności Michała Janickiego w związku z budową stadionu i organizacją na nim imprez, zmuszeni jesteśmy zorganizować konferencję i przedstawić dokumenty, dowody, które świadczą jak w rzeczywistości sprawa ta wygląda i jak mają się fakty” - mówił Czuma.

Z dokumentów udostępnionych mediom wynika m.in., że w lutym 2007 r. Janicki, wtedy jeszcze dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, został przewodniczącym zespołu ds. „realizacji projektu inwestycyjnego: +Budowa stadionu piłkarskiego we Wrocławiu+”; od października 2008 r. był z kolei pełnomocnikiem prezydenta Wrocławia „do występowania w imieniu gminy Wrocław w postępowaniu administracyjnych dotyczących inwestycji budowa stadionu miejskiego we Wrocławiu”; od grudnia 2009 r. był pełnomocnikiem prezydenta Wrocławia ds. Euro 2012.

Ponadto Janicki został w lipcu 2012 r. pełnomocnikiem prezydenta do reprezentowania gminy Wrocław we wszystkich sprawach związanych z dochodzeniem od konsorcjum Max Boegl Polska, generalnego wykonawcy stadionu miejskiego we Wrocławiu, wszelkich roszczeń wynikających z umowy. Janicki – według rzecznika – był również odpowiedzialny za imprezy odbywające się na stadionie.

”Wszystkie te pełnomocnictwa obowiązywały do dnia odwołania Michała Janickiego, czyli do 2 października 2012 r.” - mówił Czuma. W niedzielę po konferencji prasowej PAP nie udało się skontaktować z Janickim.

Wcześniej Janicki w rozmowie z PAP mówił, że był odpowiedzialny za nadzorowanie przebiegu imprez, a nie za sprawy związane z umowami i ich rozliczaniem. "Na wyraźne polecenie Dutkiewicza za umowy i rozliczenie był odpowiedzialny skarbnik miejski" - mówił Janicki.

W oświadczeniu wysłanym do mediów Janicki domaga się, by Dutkiewicz przeprosił go na konferencji prasowej. Sprostowanie i przeprosiny mogą również – zdaniem Janickiego – zostać opublikowane w formie oświadczenia, którego treść b. wiceprezydent Wrocławia już przygotował.

Dutkiewicz zamierza zlecić prof. Michałowi Kuleszy, prawnikowi, ekspertowi w dziedzinie samorządów, audyt spraw związanych z wrocławskim stadionem miejskim. Wniosek o kontrolę dotyczącą organizacji imprez na stadionie miejskim magistrat chce również złożyć do NIK.

Rzecznik NIK Paweł Biedziak powiedział PAP, że izba w przyszłym roku planuje kontrolę na wszystkich stadionach powstałych na Euro 2012. Dodał, że NIK zbiera z różnych źródeł dokumenty związane z rozliczeniami stadionów po Euro 2012 i ich funkcjonowaniem po turnieju. Wniosek wrocławskiego magistratu zostanie dołączony do gromadzonej dokumentacji.

Janicki został wiceprezydentem Wrocławia w październiku 2011 r. Zastąpił wówczas na tym stanowisku Jarosława Obremskiego, który zdobył mandat senatora jako kandydat popierany przez inicjatywę Obywatele do Senatu. Janicki jest członkiem Platformy Obywatelskiej.(PAP)

umw/ mow/