Zarządzenie w sprawie przekazania dodatkowych 900 tys. zł dla opolskiej straży pożarnej premier Donald Tusk wydał w piątek. "Pieniądze te pochodzą z ogólnej rezerwy budżetowej na ten rok" - poinformował PAP rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński.

Adam Janiuk, rzecznik straży pożarnej w Opolu powiedział, że strażacy są zadowoleni ze zwiększenia budżetu wojewody na wydatki rzeczowe straży, choć kwota przyznana przez rząd „w pełni nie załatwi sprawy”.

„Na pewno jednak nie zabraknie na bieżące zadania związane z naszą działalnością ratowniczą. Może natomiast zabraknąć na pokrycie niektórych rachunków” - stwierdził rzecznik opolskich strażaków.

To, że opolskiej straży może w tym roku zabraknąć 1,3 mln zł - m.in. na paliwo, utrzymanie jednostek, ale też dodatki takie jak świadczenia emerytalne, dodatki do wypoczynku czy nagrody jubileuszowe - opolscy strażacy sygnalizowali na przełomie lipca i sierpnia.

Jak informował wtedy Janiuk, obliczono, że do końca maja wykorzystano ponad 70 proc. pieniędzy na tzw. wydatki rzeczowe z rocznej puli 4 mln 58 tys. zł. Janiuk tłumaczył, że powodem tak szybkiego wydatkowania pieniędzy były np. rosnące ceny paliwa i ogrzewania budynków straży.

Komendanci jednostek w Opolu i Brzegu, by wprowadzić oszczędności, wstrzymali latem wydatki np. na dopłaty do wypoczynku. Szefowie poszczególnych komend prosili też strażaków, którzy w tym roku mieli przejść na emeryturę, by przesunęli termin odejścia na przyszły rok - po to, by nie trzeba im było wypłacać odpraw z puli na wydatki rzeczowe.

W czerwcu wojewoda jako dysponent budżetu straży zwrócił się w tej sprawie m.in. do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, informując o "dramatycznej sytuacji" opolskiej straży i pisząc o "permanentnym braku środków finansowych". Premier zadecydował o przyznaniu 900 tys. zł w październiku.

Janiuk powiedział w piątek, że liczy, iż 400 tys. zł, które brakują do 1,3 mln zł, uda się pozyskać z komendy głównej straży oraz dzięki pomocy starostów. „Część komendantów powiatowych zwróciła się już o taką pomoc, bo zgodnie z przepisami może ona mieć miejsce” - dodał rzecznik. (PAP)

kat/ abr/ gma/