Uroczysty koncert odbędzie się wieczorem 11 listopada na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu. W tym roku marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wraz z poznańską Operą, chcą zaprosić mieszkańców Poznania i regionu na inscenizację "Halki" Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Passiniego.

Jak podkreśliła rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Anna Parzyńska–Paschke, "Halka" to obok "Strasznego Dworu" najbardziej znana szerokiej publiczności polska opera narodowa.

"Reżyser Paweł Passini zdobył się na odwagę i pokazał Halkę na nowo, rezygnując z realiów historycznych. W jego inscenizacji dramat głównej bohaterki staje się refleksją na tematy wciąż aktualne: nierówne traktowanie kobiet, społeczne wykluczenie, oportunizm czy skłonność do surowej oceny innych to tylko początek listy problemów poruszonych w Halce Passiniego" - podkreślili realizatorzy opery.

Spektakl Passiniego miał swoją premierę w czerwcu 2015 roku.

W trakcie Koncertu Marszałkowskiego, na scenie w roli tytułowej wystąpi sopranistka Magdalena Nowacka. Postać Jontka kreować będzie Piotr Friebe, natomiast Janusza - Jaromir Trafankowski. Podczas koncertu, solistów, chór i orkiestrę Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki poprowadzi Grzegorz Wierus.

Bilety za symboliczną "złotówkę" można będzie nabyć od 2. listopada.

Parzyńska-Paschke zaznaczyła, że Koncert Marszałkowski, organizowany wspólnie z Teatrem Wielkim, to już tradycyjne przedsięwzięcie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jak mówiła, poza uczczeniem rocznicy odzyskania niepodległości, jest to także okazja do "propagowania wśród mieszkańców Wielkopolski polskiej muzyki klasycznej oraz dzieł silnie związanych z kulturą europejską".

W ubiegłym roku, w ramach Koncertu Marszałkowskiego, na Scenie Dużej Teatru Wielkiego w Poznaniu odbyła się światowa premiera koncertowego wykonania baletu "Król wichrów" op. 37 Feliksa Nowowiejskiego. (PAP)