Jak poinformował prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, w tej edycji budżetu obywatelskiego udział w głosowaniu wzięła rekordowo duża liczba mieszkańców. W ciągu dwóch tygodni oddano ponad 16 tys. ważnych głosów przez internet i ponad 24 tys. na papierowych kartach do głosowania. Według prezydenta świadczy to o rosnącej aktywności mieszkańców i potencjale budżetu partycypacyjnego.

W głosowaniu olsztynianie wybrali cztery tzw. projekty zintegrowane, czyli mające wpływ na mieszkańców więcej niż jednego osiedla, oraz 23 projekty osiedlowe. Każdy z głosujących mógł poprzeć dwa projekty; po jednym w obu tych kategoriach.

Najwięcej głosów wśród projektów zintegrowanych zdobył pomysł budowy garaży przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gutkowie (3,6 tys. głosów). Jak powiedział PAP sekretarz OSP Olsztyn-Gutkowo Kamil Zaręba, udało się przekonać mieszkańców, że taka inwestycja poprawi bezpieczeństwo w mieście. Tamtejsza OSP istnieje od 114 lat, liczy 58 członków. Dotychczas brakowało jej garaży na samochody ratowniczo-gaśnicze i łódź motorową, wykorzystywaną m.in. do nadzorowana miejskiego kąpieliska.

"Wyszliśmy z naszym projektem do ludzi, chodziliśmy od drzwi do drzwi. Mówiliśmy, że zwiększy to bezpieczeństwo wszystkich, bo będziemy mogli trzymać w jednym miejscu sprzęt niezbędny do działań ratowniczych, co poprawi gotowość bojową naszej jednostki" - mówił.

Głosujący zdecydowali również, że w przyszłym roku zrealizowane zostaną trzy inne projekty zintegrowane: organizacja Festiwalu Burning Girl dla fanów muzyki house (2,2 tys. głosów), zagospodarowanie plaży nad jeziorem Skanda (2,1 tys. głosów) i Olsztyński Festiwal Teatrów Ulicznych (1,7 tys. głosów).

Na liście 23 zwycięskich inwestycji osiedlowych (po jednej na każdym osiedlu w mieście) są m.in. budowa siłowni pod chmurką na os. Kormoran i siłowni klatkowej na Nagórkach, rozbudowa toru rowerowego na os. Grunwaldzkim, plac zabaw na Redykajnach i strażacki plac zabaw w Gutkowie, strefa rekreacyjno-sportowa dla dzieci i młodzieży nad Jeziorem Długim oraz przygotowanie spektaklu Król Lew.

Zdaniem przewodniczącego Olsztyńskiej Rady Partycypacyjnej Wiesława Nałęcza budżet obywatelski i świadomość mieszkańców miasta zmienia się z roku na rok. Według niego dzięki temu w obecnej edycji wygrały nie tylko inwestycje w infrastrukturę, ale też przedsięwzięcia o charakterze społecznym i kulturalnym, które jeszcze kilka lata temu "nie miałyby szans" na zwycięstwo.

Na wybrane przez mieszkańców inwestycje miasto zarezerwowało 3,73 mln zł w przyszłorocznym budżecie. Podobne głosowania odbywają się w Olsztynie od 2013 r. Idea tzw. budżetu partycypacyjnego polega na zwiększeniu wpływu obywateli na miejskie finanse. Ma to podnieść zaufanie lokalnych społeczności do działań podejmowanych przez władze gmin.(PAP)

 

edytor: Anna Mackiewicz

mbo/ amac/