128,1 mln zł z dochodów własnych na inwestycje, ale i ponad 119,6 mln zł deficytu, zakłada budżet województwa podlaskiego na 2011 rok. W poniedziałek został przyjęty przez sejmikgłosami koalicji PO i PSL wspartej przez lewicę. Przeciw byli radni PiS.

Samorządowe władze województwa uważają, że przyjęty budżet jest trudny, ale realny. Podkreślają, że przy dochodach planowanych na blisko 427 mln zł, 128,1 mln zł z budżetu ma być przeznaczone na inwestycje.

W sumie, biorąc pod uwagę dochody własne, dotacje, a zwłaszcza pieniądze z UE, na inwestycje samorząd województwa podlaskiego chce przeznaczyć w 2011 roku ponad 285 mln zł. 150 mln zł z tej kwoty to pieniądze unijne.

Do największych inwestycji realizowanych przez samorząd województwa podlaskiego należy, budowany w Białymstoku, gmach Europejskiego Centrum Sztuki - Opera i Filharmonia Podlaska. Budowa trwa od kilku lat. W 2011 roku na inwestycję zaplanowano w budżecie województwa 46 mln zł.

Trwają prace wykończeniowe, a cała inwestycja ma kosztować 220 mln zł. Samorząd zabiega w ministerstwie kultury o zwiększenie dotychczasowego dofinansowania tej inwestycji, która była wspierana środkami z UE. Decyzje mają zapaść w marcu.

47 mln zł (6,9 mln zł z tej kwoty, to środki na wkłady własne do projektów unijnych) ma trafić na inwestycje w szpitalach. Główną inwestycją w służbie zdrowia jest budowa nowoczesnego bloku operacyjnego w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Pierwszy etap tej inwestycji, to koszt 18,4 mln zł. Z kolei 9 mln zł ma być wydanych na zakup sprzętu medycznego i adaptację budynków w Białostockim Centrum Onkologii.

Nie uda się wydać, zaplanowanych wcześniej na ten rok, 11 mln zł z budżetu regionu na prace związane z planowaną budową lotniska regionalnego w gminie Tykocin. Na początku stycznia 2011 Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie uchyliła bowiem decyzję środowiskową dla tej inwestycji wydaną przez dyrekcję regionalną.

Do jesieni mają potrwać w terenie badania przyrodnicze potrzebne do uzupełnienia raportu oddziaływania na środowisko lotniska w okolicach wsi Sawino-Bagienki i Saniki. Dlatego prawie cała kwota przeznaczona pierwotnie na rozpoczęcie tej inwestycji, ma zostać przeznaczona na inne cele.

Planowany deficyt w wysokości 119,6 mln zł ma być pokryty z kredytu w kwocie 50 mln zł oraz z nadwyżek budżetowych z poprzednich lat.

W dyskusji przed głosowaniem, marszałek województwa Jarosław Dworzański (PO) mówił, że to budżet realny, proinwestycyjny. W jego ocenie, pozwoli na kolejny rok dobrych inwestycji i dobrych działań dla województwa podlaskiego.

Budżet nie marzeń, ale realnych możliwości - tak budżet ocenił Sojusz Lewicy Demokratycznej, którego trzej radni zagłosowali za jego przyjęciem. Zwracali jednak uwagę, że duża część deficytu będzie pokrywana kredytem. W ich ocenie, w kolejnych latach trzeba będzie w tej sytuacji przymierzać się do budżetów z małym deficytem lub wręcz bez deficytu, czyli ograniczać wydatki.

Radni Prawa i Sprawiedliwości głosowali przeciw przyjęciu takiego budżetu. W ich ocenie, deficyt jest zbyt duży, a wydatki nie są zaplanowane realnie, i w ciągu roku budżet będzie wymagał nowelizacji.(PAP)

rof/ kow/ par/ jbr/