We wtorek przedstawiciele władz lubuskich gmin podczas konwentu Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów woj. lubuskiego w Lubrzy zdecydowali, że wniosek złożą gminy powiatu nowosolskiego, starostwo powiatowe w Nowej Soli oraz miasto na prawach powiatu Zielona Góra.

Skarga ma zawierać zarzuty w stosunku do ustaw, które zostały wdrożone po 2004 roku i wprowadzały dla samorządów nowe zadania bez gwarancji ich finansowania oraz do zmian w ustawach, które zmniejszały dochody gmin bez odpowiedniej rekompensaty.

Według prezesa Zrzeszenia Wadima Tyszkiewicza ustaw, które naruszają interesy samorządów, jest 38. „Nie będziemy zaskarżać wszystkich tych ustaw. Obecnie trwają prace nad wyborem tych najistotniejszych, poprzez które chcemy pokazać mechanizm narzucania na gminy zadań bez gwarancji ich finansowania” – powiedział.

Tyszkiewicz podkreślił, że nie jest to akcja polityczna. "Chcemy tylko, by kolejne ustawy dla samorządów zostały przetestowane, żeby zrobiono dla nich symulację i zbadano skutki prawno-finansowe przed wprowadzeniem ich w życie. Bo jeśli narzuca nam się zadania bez gwarancji ich finansowania, nie jesteśmy w stanie realizować innych zadań wynikających z odrębnych ustaw" - powiedział prezes Zrzeszenia.

We wtorkowym konwencie uczestniczył prof. Michał Kulesza, który w latach 90. był jednym z autorów refom administracyjnych w Polsce. W jego opinii wniosek lubuskich gmin będzie skuteczny, jeśli zbada się, jak ustawy wpłynęły na finanse wszystkich szczebli samorządów.

Wniosek ma zostać złożony pod koniec roku.

Podstawą skarg do Trybunału Konstytucyjnego ma być artykuł 167. konstytucji, który mówi, że "jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających zadań”. (PAP)

mrd/ mok/ gma/