Jak dowiedziała się w środę PAP w szczecińskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na realizację przedsięwzięcia w Bobolicach instytucja może wydać 5,5 mln zł

Wszystkie złożone oferty opiewają na wyższe kwoty od budżetu GDDKiA. Najtańsza to 5,6 mln zł. Najdroższa 6,4 mln zł.

Przeznaczone do przebudowy odcinki dróg są częścią tras wiodących z południa Polski nad morze. DK 11 łączy Bytom z Kołobrzegiem, DK 25 Międzybórz z Bobolicami. Latem z powodu zwiększonego ruchu turystycznego w tych miejscach tworzą się wielokilometrowe korki.

Płynność ruchu ma się poprawić po zastąpieniu istniejących obecnie skrzyżowań rondami.

Z przeprowadzonego przez GDDKiA "Generalnego pomiaru ruchu 2010" wynika, że przez Bobolice w ciągu doby przejeżdża średnio 7227 pojazdów. W okresie letnim ruch ten wzrasta o 65 proc.

O zastąpienie skrzyżowań rondami bobolicki samorząd i mieszkańcy zabiegali od zeszłego roku. W tym celu stworzono m.in. stronę internetową "odblokuj Bobolice", za pośrednictwem której zabiegano o poparcie dla inwestycji.

Decyzja o przebudowie dróg zapadła w listopadzie ub.r. Koszt prac szacowano wówczas na ok. 5 mln zł. Początkowo planowano, że inwestycja zostanie wykonana w ciągu jednego roku. Po sporządzeniu projektu uznano, że zakres robót jest na tyle duży, iż bezpieczniej będzie wykonać je w ciągu dwóch lat.

Szczeciński oddział GDDKiA, jak informował jego rzecznik po ogłoszeniu w czerwcu przetargu na wykonanie inwestycji w Bobolicach, planował rozpoczęcie prac budowlanych na sierpień tego roku. (PAP)