Nowy zakład zagospodarowania odpadów posłuży ok. 235 tys. mieszkańców z 17 gmin tworzących porozumienie międzygminne w zakresie realizacji systemu gospodarki odpadami i osadami ściekowymi. Będzie przetwarzał 60 tysięcy ton odpadów rocznie. Ma odzyskiwać do 90 procent surowców.

"Wybudowaliśmy najnowszy i największy w tej technologii zakład w Polsce. To największa inwestycja w historii naszego samorządu, ale także dowód na to, że samorządy mogą ze sobą współpracować i osiągać imponujące efekty. W naszym zakładzie prowadzona jest selekcja odpadów do przetworzenia lub spalenia, pozostała biomasa trafia do komory fermentacyjnej, z powstałego gazu produkowany będzie prąd" - powiedział PAP burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Jak dodał, udziałem w przedsięwzięciu, poza już uczestniczącymi w nim 17 gminami, zainteresowane są kolejne samorządy. "Akces do naszego porozumienia złożyło następnych siedem gmin" - powiedział Pawlicki.

Projekt „Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu wynosi ponad 149 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to ok. 84 mln zł.

Przedsięwzięcie było współfinansowane przez gminy - członków porozumienia międzygminnego. Pozostałe środki na realizację inwestycji pochodzą z pożyczki uzyskanej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.(PAP)