Takie dane przekazano na zorganizowanej w czwartek w opolskim ratuszu konferencji prasowej. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski powiedział, że zakończony w nocy z poniedziałku na wtorek sezon rowerowy był kolejnym bardzo dobrym.

„W ubiegłym roku chwaliliśmy się dużym skokiem wypożyczeń i użytkowników, w tym było jeszcze lepiej” – zaznaczył. Dodał, że to potwierdzenie, iż wypożyczalnie rowerów to bardzo dobry projekt w takim mieście, jak Opole. „Bardzo dobrze się sprawdzają. Cieszymy się, że sieć się rozwija i jesteśmy otwarci, by rozwijać ją jeszcze bardziej - także np. w sołectwach gmin ościennych” – powiedział Wiśniewski.

Z danych przekazanych przez firmę Nextbike Polska wynika, że od 13 marca do końca listopada w tym roku opolanie wypożyczyli miejskie rowery blisko 70 tys. razy. W sezonie w roku 2014 wypożyczeń było niespełna 58,7 tys. – a jak podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz – tegoroczny sezon był o dwa tygodnie krótszy.

W tym roku w systemie miejskich wypożyczalni zarejestrowało się ponad 3,5 tys. nowych użytkowników, więcej niż w roku ub. (2,6 tys.). Jak podała firma – w sumie od 2012 r., czyli od czasu gdy w Opolu działają miejskie wypożyczalnie rowerów, z ich systemu skorzystało już prawie 15 tys. opolan, którzy do końca sezonu 2015 wynajęli rowery miejskie 234 tys. razy.

Wojtkiewicz zaznaczył, że rok do roku reprezentowana przez niego firma widzi zwiększającą się liczbę osób wypożyczających rowery w Opolu. Zaznaczył, że celem jest, aby w ciągu kolejnych sezonów dojść do tego, by co piąty opolanin z nich korzystał. „Jesteśmy na bardzo dobrej drodze” – ocenił.

Dodał, że analizując najpopularniejsze trasy, miejsca wypożyczeń i zwrotów - przy kampusach Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej - można uznać, iż system rowerów w Opolu jest często użytkowany przez studentów.

Miejskie rowery mają być znów dostępne w Opolu od 1 marca 2016. Według deklaracji prezydenta Opola i szefa firmy w przyszłym sezonie w mieście mogą pojawić się też rowerowe rozwiązania dla dzieci, np. riksze dla dzieci czy rowerki dla kilkuletnich dzieci. Władze miasta i firmy mają o tym rozmawiać.

Obecnie opolski system obejmuje 16 stacji i 164 jednoślady. Nextbike działa w Polsce od 2011 r. na licencji niemieckiej firmy obecnej na czterech kontynentach, w 14 państwach i 73 miastach. W Polsce wypożyczalnie miejskie Nextbike uruchamiane były w minionych latach m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Opolu, Warszawie, Sopocie, Białymstoku, Lublinie i Katowicach. (PAP)