Umowy z pierwszymi trzema firmami, które dostaną dofinansowanie na działania w zakresie budowania współpracy gospodarczej i promocji, podpisano w piątek w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Podpisały je drukarnia Opolgraf SA; zajmująca się produkcją zaawansowanych technologicznie wysięgników i sprzętu niezbędnego do produkcji filmowej i telewizyjnej, firma MovieBird International oraz firma Klawiszedolaptopa.pl.

Jak poinformował na zorganizowanej przy okazji podpisania umów konferencji prasowej dyrektor OCRG Roland Wrzeciono w sumie w ramach naboru dot. współpracy gospodarczej i promocji, przeprowadzonego jesienią ub. roku, złożone zostały 104 wnioski o unijne dofinansowanie. Po ocenie formalnej i merytorycznej do dofinansowania zatwierdzono 50 z nich. Dostaną one łącznie na zaplanowane przez siebie działania 14,65 mln zł.

Pieniądze te mogą być przeznaczone – prócz wdrażania nowych strategii biznesowych, promocji firm w kraju i za granicą czy wchodzenia na nowe rynki – także na wprowadzanie na rynek nowych produktów czy usług, zwiększanie eksportu czy udział w targach i gospodarczych imprezach promocyjnych.

Prezes opolskiej firmy Moviebird International Piotr Adamiec mówił po podpisaniu umowy w piątek, że bywa na różnych wystawach i targach i wie, że wiele państw – szczególnie wysoko rozwiniętych – dofinansowuje swoje firmy w zakresie ich udziału w tego typu międzynarodowych przedsięwzięciach, gdzie prezentowane są ich produkty. „Cieszę się, że w końcu stało się to także w Polsce” – dodał i zapowiedział, że jego firma w ramach dofinansowanego projektu chce wystawić się jeszcze w tym roku w Chinach i w Niemczech.

Z kolei właściciel firmy Klawiszedolaptopa.pl Krzysztof Milek tłumaczył, że główny cel realizacji projektu złożonego w naborze przez jego firmę, to podjęcie współpracy z zagranicznymi partnerami biznesowymi praktycznie z całej Europy. „Głównie targetujemy się na serwisy komputerowe, które mogą być łącznikiem między klientem indywidualnym a nami” - dodał.

Zaznaczył, że jego firma nie będzie wystawiać się np. na targach, tylko nastawia się na marketing internetowy. Założył, że dzięki działaniom zaplanowanym w projekcie, uzyska blisko 400-procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży produktów na eksport.

Wrzeciono poinformował, że do końca dnia w piątek podpisane powinny zostać kolejne umowy z następnymi firmami dot. projektów na wsparcie w ramach współpracy gospodarczej i promocji. Zapowiedział też, że kierowana przez niego jednostka będzie w najbliższym czasie uruchamiać wiele innych naborów, w ramach których firmy będą mogły pozyskiwać pieniądze z RPO woj. opolskiego na lata 2014-2020.

Wspomniał, że np. w ostatnich dniach zakończono kolejny duży nabór - na innowacje w przedsiębiorstwach. Kwota pieniędzy przeznaczonych w nim na dofinansowanie projektów przedsiębiorców wynosi 95 mln zł. Podał, że w sumie w ramach tego naboru wpłynęły 54 wnioski na łączną sumę dofinansowania ok. 180 mln zł.

Obecny podczas piątkowego podpisywania umów w OCRG marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła mówił, że bardzo go cieszy, iż opolscy przedsiębiorcy tak aktywnie sięgają po fundusze unijne. Zapowiedział, że jeśli tylko będzie możliwość zwiększania puli pieniędzy na dofinansowanie w jakimkolwiek działaniu, to - po dobrej ocenie formalnej i merytorycznej oraz uzyskaniu odpowiedniej ilości punktów – pule te będą zwiększane. „Wszystko po to, by firmy nie robiły swoich planów i pracy przy projektach na darmo i byśmy mogli wypłacać im jak najwięcej pieniędzy z puli i tak dla nich zarezerwowanej” – powiedział Buła.

Kolejny nabór na działania dot. współpracy gospodarczej i promocji w ramach opolskiego RPO przewidziany jest na czwarty kwartał 2017 r.(PAP)