1 mln zł to wkład Opola w organizację pierwszych dwóch dni 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, czyli koncertów, które odbędą się w piątek i sobotę, 1 i 2 czerwca 2012. Jakie to będą koncerty – tego TVP jeszcze nie chce zdradzić.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka TVP Joanna Stempień-Rogalińska prace nad koncepcją artystyczną są już na ukończeniu, ale informacje na ten temat mają być udzielane dopiero na konferencji prasowej TVP w maju. „Zdradzić mogę tylko tyle, że na piątek zaplanowaliśmy bardzo oryginalny koncert Debiutów, który mam nadzieję zaskoczy publiczność, a w sobotę odbędą się koncerty Premier i Superjedynek” - powiedziała PAP Stempień-Rogalińska.

Jak poinformował w środę prezydent Opola, Ryszard Zembaczyński, TVP odmówiła transmisji trzeciego dnia festiwalu, który miasto zorganizuje 3 czerwca. „Odmówiono nam, bo - jak usłyszeliśmy - jest potrzeba relacjonowania przygotowań do Euro 2012 i konieczność dokończenia emisji seriali” - wyjaśnił na konferencji prasowej w środę Zembaczyński.

Trzeci dzień festiwalu, kiedy to miasto chciałoby zorganizować koncert z piosenkami Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego, zgodnie z zapewnieniami władz TVP z wtorkowego spotkania miałby być retransmitowany w telewizji do końca września. Nie wiadomo jednak, ile będzie kosztować telewizyjna obsługa tego koncertu – oddanie do dyspozycji scenografii festiwalowej, nagłośnienia i oświetlenia oraz nagranie imprezy.

„Zadeklarowaliśmy na spotkaniu we wtorek, że graniczną, czyli najwyższą możliwą dla nas kwotą, będzie kwota ubiegłoroczna – 486 tys. zł” - powiedział Zembaczyński.

Prezydent Opola zapewnił, że miasto ma fundusze potrzebne do realizacji trzeciego dnia festiwalu i pokrycia kosztów udziału w dwóch pierwszych.

Podczas wtorkowego spotkania władz miasta Opola i TVP omawiano też wstępnie program imprez towarzyszących jubileuszowemu, 50. festiwalowi w przyszłym roku. Według Zembaczyńskiego mowa była m.in. o festiwalu polskich filmów muzycznych i koncercie poezji śpiewanej.

Jak poinformował Zembaczyński, prezes TVP Juliusz Braun zadeklarował też nieodpłatne przekazanie przez telewizję nagrań piosenek z festiwali opolskich dla Muzeum Polskiej Piosenki w tym mieście. „Tę deklarację należałoby jak najszybciej przelać na papier, bo zmienność kadr w TVP bywa szalona i chcielibyśmy zakończyć ten temat z osobą, która złożyła tak miłą dla nas propozycję” - podsumował Zembaczyński. (PAP)

kat/ hes/