Mieszkańcy Opola w konsultacjach mają wskazać, czy miasto powinno wybudować nowy most przez Odrę, który będzie częścią trasy średnicowej, łączącej dzielnicę Zaodrze z Centrum czy też most, który będzie częścią obwodnicy południowej, łączącej południową część miasta z obwodnicą północną przy rondzie na ul. Strzeleckiej oraz która z tych inwestycji powinna być realizowana jako pierwsza.

Wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha wyjaśniał, że konsultacje dotyczące budowy nowego mostu przez Odrę w Opolu w formie spotkań z mieszkańcami miasta i zainteresowanymi grupami trwają od miesiąca. Głosowanie 25 października zwieńczy ten proces. „Dajemy w ten sposób naszym mieszkańcom możliwość prostego wyboru pomiędzy obiema podstawowymi z punktu widzenia interesów miasta przeprawami, a w pytaniu trzecim - szansę wyboru, która z tych przepraw ma być realizowana jako pierwsza” – tłumaczył Pietrucha. I dodał: „Jesteśmy oczywiście zdolni podjąć decyzję o budowie nowego mostu samodzielnie, ale chcemy poznać opinię Opolan na ten temat”.

Pietrucha dodał, że konsultacje zdecydowano się przeprowadzić równolegle z wyborami parlamentarnymi, bo w opinii władz miasta frekwencja dzięki temu może być wyższa i opinia głosujących bardziej reprezentatywna.

Sekretarz opolskiego urzędu Grzegorz Marcjasz wyjaśnił, że głosowanie w konsultacjach odbędzie się w 63 stałych obwodach głosowania w mieście. „W większości mieszczą się one w miejskich jednostkach oświatowych, do których zwróciliśmy się pisemnie o to, by oprócz lokalu wyborczego wydzieliły też osobne miejsce do przeprowadzenia naszego głosowania” – poinformował.

W każdy z wydzielonych miejsc będą urny i karty. Głosowanie obsługiwać będą pracownicy ratusza, ubrani w specjalne koszulki. Lokale będą czynne od 7 do 21. „By zagłosować trzeba będzie podać imię, nazwisko i PESEL, a potem wypełnić kartę zaznaczając wybrane odpowiedzi” – tłumaczył Marcjasz.

Ważne będą tylko głosy mieszkańców, zweryfikowanych na podstawie numeru PESEL. 25 października po godz. 21 głosy zostaną zwiezione z lokali do opolskiego Ratusza. Liczenie potrwa co najmniej tydzień. „Trudno nam jeszcze dokładnie określić jak długo, bo nie wiemy jaka będzie frekwencja” – zaznaczył Marcjasz.

Wiceprezydent Pietrucha dodał, że miasto rozważa też możliwość wykorzystania do głosowania systemu elektronicznego. Takie głosowanie mogłoby potrwać kilka dni. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższym czasie.

Obwodnica południowa w całości ma domknąć ring wokół Opola, łącząc istniejącą już obwodnicę północną od strony wyjazdu w kierunku autostrady A4 i Wrocławia czy Brzegu, z jej fragmentem kończącym się od strony wyjazdu z Opola w kierunku Strzelec Opolskich i Katowic. Październikowe konsultacje mają dotyczyć fragmentu tej obwodnicy z mostem przez Odrę wiodącym od ul. Krapkowickiej do ronda na ul. Strzeleckiej. Z kolei trasa średnicowa ma połączyć dodatkowym mostem przez Odrę zachodnią i wschodnią część miasta. (PAP)