Te jedne z najważniejszych ulic w centrum miasta zostaną poddane kompleksowej modernizacji na odcinku od ronda ONZ do ul. Nowogrodzkiej. Jezdnie zostaną wyremontowane, zostanie także ujednolicona liczba pasów. Obecnie w pobliżu Dworca Centralnego jest ich pięć, a będą trzy - tak jak na dalszym odcinku ulicy - poinformował we wtorek ma swojej stronie internetowej Zarząd Dróg Miejskich.

Rzeczniczka ZDM Karolina Gałecka zapewnia, że zarząd modernizując al. Jana Pawła II bierze pod uwagę interesy nie tylko pieszych i rowerzystów, ale też kierowców.

"Zabranie czwartego i piątego pasa ruchu nie spowoduje zmiany przepustowości ulicy, obecnie kierowcy jadąc od ronda Czterdziestolatka czy ronda ONZ poruszają się trzema pasami. Czwarty i piąty pas są tak naprawdę nieużywane w tym momencie i te pasy chcemy zagospodarować przede wszystkim na miejsca postojowe - równoległe, wzdłuż al. Jana Pawła II" - powiedziała PAP Gałecka.

Oprócz tego powstanie również chodnik dla pieszych i ścieżka rowerowa; pojawi się zieleń miejską - dodała Gałecka.
Zmiany czekają również rondo Czterdziestolatka. Projektant ma wytyczyć naziemne przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe wokół całego skrzyżowania. Nadal jednak będzie można korzystać z przejść podziemnych, prowadzących na Dworzec Centralny - ich remont będzie realizowany jako osobna inwestycja.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł
Przetarg na dokumentację projektową
został ogłoszony w ub. tygodniu; dokumentacja ma zostać opracowana w ciągu ośmiu miesięcy, a wykonawca przebudowy zostanie wybrany w przetargu. ZDM planuje rozpoczęcie prac prawdopodobnie jesienią przyszłego roku. (PAP)