W przyjętym w poniedziałek budżecie nie zaplanowano dochodów i wydatków związanych z nową perspektywą finansową UE 2014-2020. Za przyjęciem budżetu głosowało 24 radnych, przeciw były trzy osoby, od głosu wstrzymało się ośmioro radnych.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił w poniedziałek, że przyjęty budżet nie uwzględnia jeszcze możliwości wykorzystania funduszy z UE w ramach nowej perspektywy finansowej.

"Zakłada on bieżącą działalność województwa, oraz zrealizowanie zadań inwestycyjnych, które trzeba było przenieść z ubiegłego roku. Nie wyznaczamy jeszcze nowych obszarów inwestycyjnych, czekając na uszczegółowienie reguł wydatkowania funduszy unijnych. Jeśli będziemy je mieli, w perspektywie być może maja, bądź czerwca przystąpimy do uzupełnienia budżetu" - powiedział.

Główne wydatki samorządu w 2015 roku to ponad 377 mln zł na drogi i kolej, 138 mln zł na administrację, 121 mln zł na ochronę zdrowia, politykę społeczną i pomoc społeczną, oraz ponad 115 mln zł na rolnictwo i inwestycje melioracyjne.

Na dochody w budżecie 2015 r. składają się: udziały w podatkach PIT i CIT - 503 mln zł, dotacje celowe w wysokości blisko 278 mln zł, subwencja ogólna w wysokości 66,4 mln zł i pozostałe w kwocie 70,4 mln zł.

"Budżet tegoroczny jest budżetem specyficznym, w pewnym sensie budżetem otwarcia tej kadencji. Oczekujemy na możliwość wprowadzenia do niego projektów dotyczących nowej perspektywy finansowej UE. Z tego względu budżet jest pozbawiony tej bardzo dla nas istotnej części” - powiedział w trakcie sesji marszałek Woźniak.

Opozycyjny PiS jeszcze przed sesją zapowiedział, że w trakcie głosowania nad budżetem wstrzyma się od głosu.

„To oczywiście nie jest budżet naszych marzeń, ale po dokładnej analizie uważamy, że jest to budżet zrównoważony. Dobra strona budżetu to dość profesjonalne przygotowanie na absorbcję środków unijnych w nowej perspektywie finansowej. Dużym minusem są nadmierne wydatki na administrację” – powiedział przewodniczący klubu PiS Zbigniew Hoffmann.

Jak dodał, liczy, że sejmik w toku dalszych prac zaakceptuje zaproponowane przez PiS programy profilaktyczne z zakresu polityki zdrowotnej o wartości ok. 6 mln zł.

Lewica w trakcie sesji zadeklarowała głosowanie przeciwko budżetowi.

„My swoje sugestie co do budżetu zgłosiliśmy na pierwszej sesji. Chodziło m.in. o sprawy funkcjonowania kolei w regionie, czy poprawę sytuacji jednostek kultury poza Poznaniem. Koalicja PO-PSL nie znalazła chwili na odrobinę dialogu nad zmianą kształtu budżetu. Nie widzimy potrzeby popierania budżetu stworzonego tylko na potrzeby PO i PSL” – powiedział radny lewicy Waldemar Witkowski.

W poniedziałek sejmik przyjął również Wieloletnią Prognozę Finansową Województwa Wielkopolskiego na 2015 rok i lata następne.(PAP)