Jak dowiedziała się nieoficjalnie w czwartek PAP, liderem PiS w okręgu nr 1, obejmującym Rzeszów oraz powiaty leżajski, łańcucki i rzeszowski, jest przewodniczący regionu rzeszowskiego NSZZ "Solidarność" Wojciech Buczak. Z tego okręgu kandydują także dyrektor miejscowego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Ewa Leniart oraz bohater meczu Polska – Anglia w 1973 r., były piłkarz Stali Rzeszów, a potem Stali Mielec - Jan Domarski.

W okręgu nr 2 utworzonym z powiatów: dębickiego, mieleckiego, ropczycko-sędziszowskiego i strzyżowskiego liderem listy jest mieszkający w Mielcu marszałek województwa Władysław Ortyl.

Z kolei w okręgu nr 3 – obejmującym Tarnobrzeg oraz pow. kolbuszowski, niżański, stalowowolski i tarnobrzeski – liderem jest dyrektor jednego z departamentów w urzędzie marszałkowskim, Lucjusz Nadbereżny. Wraz z nim o mandaty ubiegać się będą m.in. przewodniczący regionu NSZZ "S" w Stalowej Woli Andrzej Kaczmarek oraz obecny członek zarządu, polityk Prawicy Rzeczpospolitej Bogdan Romaniuk.

Natomiast w okręgu nr 4, który obejmuje Przemyśl wraz z powiatami: jarosławskim, lubaczowskim, przemyskim i przeworskim, o mandat radnej z pierwszego miejsca będzie zabiegać pochodząca z Jarosławia współpracownica m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego Anna Schmidt. Do sejmiku stamtąd kandydują także: wicemarszałek woj. podkarpackiego Lucjan Kuźniar, były poseł PiS Andrzej Ćwierz oraz burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski.

Członek zarządu województwa Tadeusz Pióro przewodzi liście PiS w okręgu nr 5, który obejmuje Krosno oraz pow. bieszczadzki, brzozowski, jasielski, krośnieński, leski i sanocki. W tym samym okręgu wystartują również była burmistrz Jasła Maria Kurowska i były poseł Adam Śnieżek.

Według jednego z polityków PiS na Podkarpaciu, posła do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręby, głównym celem ugrupowania w regionie "jest utrzymanie władzy w sejmiku". "Liczymy na około 20 mandatów w 33-osobowym sejmiku. Chcemy kontynuować te zmiany, które PiS rozpoczęło w ostatnim czasie" – podkreślił. Cztery lata temu PiS zdobyło 15 miejsc w sejmiku.

W wyborach do sejmiku woj. podkarpackiego w 2010 r. zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 38,53 proc. głosów, co dało partii 15 mandatów. Drugie miejsce zajęła PO - 21,71 proc. głosów, 7 mandatów. Tyle samo mandatów uzyskało PSL, przy poparciu sięgającym 21,53 proc. Na czwartym miejscu był SLD, który zdobył 12,31 proc.; ugrupowanie otrzymało 4 mandaty.(PAP)