Przed rokiem Mysłowice były jednym miast współorganizujących główne obchody Światowych Dni Młodzieży i bazą noclegową dla blisko 4 tys. pielgrzymów z 36 krajów. Młodzi ludzie z całego świata uczestniczyli tu w m.in. katechezach w różnych językach oraz w koncertach w ramach Festiwalu Młodych.

"Organizacja Światowych Dni Młodzieży w Mysłowicach była dla nas dużym wyzwaniem, ale wspominamy je z ogromnym sentymentem i chętnie wrócimy do tych wydarzeń. Doskonałą do tego okazją będzie właśnie uroczystość nadania rondu imienia Światowych Dni Młodzieżowy, bo spotkamy się ze wszystkimi osobami, które zaangażowane były w to ogromne przedsięwzięcie" - mówi szefowa kancelarii prezydenta Mysłowic Iwona Nowak.

Pomysłodawcami nazwy dla nowo wybudowanego ronda w ulicy Katowickiej są wolontariusze zaangażowani w organizację Światowych Dni Młodzieży w Mysłowicach. Jak argumentowali, będzie to swego rodzaju pamiątka po wizycie w mieście kilku tysięcy pielgrzymów w lipcu 2016 r. Inicjatywa wolontariuszy spotkała się ze społeczną aprobatą - podpisało się pod nią ponad 120 osób, co wypełniło niezbędne wymagania formalne. Wniosek poparli miejscy radni, podejmując stosowną uchwałę w grudniu ub.r.

Skrzyżowanie noszące imię ŚDM znajduje się na ul. Katowickiej, przy nowym centrum handlowym. Pośrodku ronda z kwiatów i krzewów powstało logo ŚDM. Prace związane z aranżacją zieleni zostały już zakończone. Uroczystości nadania rondu imienia zaplanowano na piątkowe popołudnie. Otworzą je animacje i zabawy dla dzieci. W tym samym czasie odbędzie się część oficjalna, w tym projekcja zrealizowanego przez samych wolontariuszy filmu wspomnieniowego o Światowych Dniach Młodzieży w Mysłowicach. Wieczorem odbędzie się jeszcze plenerowy pokaz tego filmu oraz koncert.

W związku z olbrzymią liczbą uczestników ubiegłorocznych ŚDM, w organizację głównych obchodów, oprócz Krakowa, włączyły się także inne miasta. Jednym z nich były leżące niedaleko granicy województw śląskiego i małopolskiego Mysłowice. Ostatni tydzień lipca spędziło tam 3750 pielgrzymów z 36 krajów, a najliczniejszą grupę (878 osób) stanowili młodzi z Niemiec.

Samorządowcy podkreślali przed rokiem, że dla miasta i jego mieszkańców te dni były "wyjątkowym czasem przepełnionym zabawą, modlitwą i dobrą energią", a dla samorządu - ważnym sprawdzianem z organizacji tak dużego przedsięwzięcia.

Dla zagranicznych gości miasto przygotowało wiele propozycji kulturalnych i turystycznych. Atrakcją dla pielgrzymów była m.in. możliwość przejażdżki kolejką, która wyruszała z mysłowickiego rynku i obwoziła pasażerów po mieście, docierając aż do Trójkąta Trzech Cesarzy - miejsca, gdzie po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. przez blisko 100 lat stykały się granice trzech mocarstw - Austrii, Rosji i Prus. Nie zabrakło też sportowych atrakcji, a wśród nich turnieju piłki nożnej Copa Catolica, który wygrała drużyna z Hiszpanii.

Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył papież Franciszek, odbywały się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca 2016 r. i zgromadziły - według organizatorów - ponad 2 mln pielgrzymów.

(PAP)