"6 września planujemy w Warszawie spotkanie wszystkich sygnatariuszy porozumienia +SLD-Lewica Razem+ i tam oficjalnie przedstawimy państwu hasło wyborcze naszej koalicji oraz pewne rozwiązania programowe, organizacyjne i techniczne" - powiedział Miller na środowym briefingu w Sejmie.

Poinformował, że rozpoczął konsultacje nad tworzeniem lewicowej koalicji wyborczej. "Zaczęliśmy te rozmowy od naszego strategicznego partnera i sojusznika - Unii Pracy" - zaznaczył.

Dodał, że od teraz zamierza razem z szefem UP Waldemarem Witkowskim spotykać się z "rozmaitymi ugrupowaniami oraz związkami zawodowymi, by pracować nad bardziej skuteczną formułą, która przyniesie lewicy sukces w wyborach samorządowych"

Miller mówił, że chce rozmawiać z przedstawicielami OPZZ oraz "rozmaitymi fundacjami i środowiskami lewicowymi".

Dopytywany, czy zaprosił na wrześniowe spotkanie Palikota, Miller podkreślił, że zaproszenie dla niego jest ciągle aktualne. Lider SLD przypomniał, że w czwartek zarząd TR ma podjąć ostateczną decyzję, czy tworzyć wspólną listę do wyborów samorządowych z SLD. "Zachęcam go oraz jego koleżanki i kolegów do przyjęcia naszej propozycji" - dodał.

Z kolei Witkowski powiedział, że UP chce, by rozmowy na lewicy koncentrowały na kwestiach programowych. Zaznaczył, że wierzy, że porozumienie "SLD-Lewica Razem" może pozyskać kolejnych partnerów politycznych.

Według Witkowskiego w czasie środowego spotkania z Millerem UP zaproponowała udogodnienia "poprawiające życie samorządowcom".

Wśród nich ma być pomysł przekazania samorządom "całego zasobu agencji nieruchomości agencji rolnej". Dzięki temu - przekonywał Witkowski - samorządy będą miały większą zdolność do zaciągania zobowiązań finansowych.

W ubiegłym tygodniu Miller poinformował, że SLD zamierza zaproponować lewicowym formacjom politycznym utworzenie komitetu wyborczego pod nazwą "SLD-Lewica Razem". Dodał, że Sojusz deklaruje gotowość oddania "bez żadnych warunków wstępnych" połowy wszystkich miejsc na listach tego komitetu zainteresowanym organizacjom i działaczom.

Na propozycję Millera nie zgodził się Twój Ruch; zadeklarował, że w tej sytuacji pójdzie do wyborów samorządowych pod własnym szyldem.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. (PAP)