Inwestycję w gminie Koniecpol oddano do użytku w środę. W uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. "Pani premier, która odwiedziła Koniecpol na początku tego roku, obiecała mieszkańcom wodociąg i słowa dotrzymała" – powiedział wojewoda Wieczorek.

Uczestnicy uroczystości skosztowali wody prosto z kranu. "Bardzo mi smakowała, lepiej niż szampan" – powiedział PAP burmistrz Koniecpola Ryszard Suliga. "To ogromna radość, że ludzie mają wodę na święta. Podczas rozruchu technologicznego mieszkańcy byli autentycznie wzruszeni, mnie też dziś łamał się głos z radości, że się udało" – dodał.

Burmistrz podkreślił znaczenie zaangażowania rządu w przedsięwzięcie. "Bez tej pomocy nie ruszylibyśmy z miejsca, bo poprzednie władze doprowadziły gminę na skraj zapaści finansowej" – ocenił. Jak poinformował, w ciągu dwóch lat udało się zmniejszyć zadłużenie gminy o ponad połowę – z 16 do 9 mln. "Sytuacja nadal jest trudna, ale nie grozi nam już zapaść" – powiedział.

Bieżącej wody w gminie Koniecpol zabrakło latem 2015 r, kiedy wyschły wtedy studnie. Problem dotknął ok. 1,5 tys. mieszkańców. Ze względu na niekorzystną sytuację finansową i wprowadzony plan naprawczy, wykluczający dokonywanie inwestycji z własnych środków gminy, rozpoczęcie budowy wodociągu było niemożliwe.

Po otrzymaniu listu od mieszkańców z prośbą o wsparcie, w styczniu 2016 r. Koniecpol odwiedziła premier Beata Szydło, która obiecała pomoc finansową na budowę nowej sieci wodociągowej. 2 września br. oficjalnie ruszyła budowa. Jej rozpoczęcie było możliwe m.in. dzięki wsparciu udzielonemu z budżetu państwa oraz uruchomieniu rezerwy wojewody śląskiego. Przekazanie środków z rezerwy umożliwiło zaliczenie Koniecpola do gmin objętych klęską żywiołową w postaci suszy geologicznej.

Dzięki zakończeniu obecnego etapu budowy woda popłynęła w kranach mieszkańców miejscowości Dąbrowa, Załęże, Kuźnica Grodziska, Wólka i Oblasy. W ramach tego etapu wykonano także dodatkowy odcinek wodociągów, łączący Teresów z Załężem. Ten fragment sieci będzie tymczasowo dostarczał wodę, a docelowo, po wybudowaniu ujęcia w Rudnikach, będzie stanowił rezerwowe zasilanie dla wodociągu w całej północno-wschodniej części gminy. Całość inwestycji zakłada wykonanie ponad 30 km sieci wodociągowej.

Gmina miejsko-wiejska Koniecpol znajduje się w powiecie częstochowskim. Ma ponad 20 sołectw. Łączna liczba mieszkańców wynosi ok. 10 tys. (PAP)