Przewodniczący Konwentu Marszałków Województw RP, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, podkreślił w czwartek podczas konferencji prasowej, że w deklaracji przyjętej przez konwent wyrażono „głębokie zaniepokojenie deklaracjami PiS związanymi z rewizją liczby województw”.

„Uważamy, że reforma administracyjna polegała na tym, by regiony były silne. Powstanie nowych województw osłabi te istniejące. Może też ograniczyć możliwości współpracy z regionami z Europy Zachodniej. Zmiany administracyjne, które mogłyby nastąpić postawią również pod znakiem zapytania realizacje Regionalnych Programów Opresyjnych na lata 2014-2020 na łączną kwotę ponad 120 mld zł. Będzie trzeba na nowo rozpocząć negocjacje z Komisją Europejską, co opóźni, a może i uniemożliwi realizację przyjętych już Regionalnych Programów Operacyjnych” - mówił Przybylski.

PiS w kampanii wyborczej zapowiadało utworzenie województw: warszawskiego i środkowopomorskiego. Z kolei prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk chce odtworzenia województwa częstochowskiego. Pod koniec listopada premier Beata Szydło powiedziała, że na razie nie ma prac zmierzających do zmian administracyjnych w kraju. „Nie planujemy, by takie prace w najbliższych miesiącach były rozpoczęte” - mówiła Szydło.

Przybylski podkreślił również, że członkowie Konwentu Marszałków są zaniepokojeni zapowiadanymi przez PiS zmianami w systemie podatkowym. „Niepokoją nas zapowiedzi w expose premier Beaty Szydło o zmniejszeniu wysokości podatków PIT i CIT, ponieważ to w zdecydowany sposób obniży dochody samorządów. Będziemy mieli mniej pieniędzy na realizację powierzonych nam zadań i nie ma na razie mowy, w jaki sposób rząd zamierza nam zrekompensować utratę tych dochodów” - mówił Przybylski.

Z kolei marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak podkreśliła, że członkom Konwentu Marszałków zależy na dalszej decentralizacji i reformowaniu kraju. „Samorządy sprawdziły się, jesteśmy fundamentem demokratycznego ustroju. Nasze stanowisko jest również przeciwko temu, że nie rozmawia się z nami, a wszelkie zmiany dotyczące kraju powinny być poprzedzone debatą powszechną i konsultacjami” - mówiła Polak.

Deklaracja przyjęta przez Konwenty Marszałków Województw RP ma zostać wysłana do strony rządowej, Sejmu oraz prezydenta Andrzeja Dudy.(PAP)