W Żaganiu obecny burmistrz Daniel Marchewka z KWW Ruch Mieszkańców-Nasze Miasto Nasz Powiat był bliski sukcesu, ale zabrakło mu niespełna 2 proc. głosów do wygrania w I turze. Jego rywalem 30 listopada będzie Andrzej Katarzyniec z KW Stowarzyszenie Nasze Miasto, który otrzymał 24,28 proc. głosów.

Stanowiska będzie bronił także burmistrz Międzyrzecza Tadeusz Dubicki (KWW Wyborców Porozumienie-Międzyrzecz), tyle, że z drugiej pozycji po wyborach z 16 listopada. Najlepszy wynik w tym mieście – nieco ponad 35 proc. uzyskał wicestarosta międzyrzecki Remigiusz Lorenz z KWW Forum Międzyrzeckich Inicjatyw.

W niektórych gminach rządzący od kilku kadencji wójtowie czy burmistrzowie nie weszli nawet do II tury. Tak było m.in. w Sulęcinie, gdzie burmistrz Michał Deptuch (KWW Forum Gminne) przegrał z posłanką PO Bożeną Sławiak (34,4 proc.) i jej zięciem, starostą sulęcińskim Dariuszem Ejchartem (20,34 proc.) z SLD startującym w tych wyborach, podobnie jak Sławiak z własnego komitetu.

Wyrównana walka zapowiada się w wyborach burmistrza Sulechowa. W dogrywce zmierzą się – obecny burmistrz Roman Rakowski (37,66 proc. – I turze) i b. burmistrz tego miasta Ignacy Odważny (38,57 proc.), który z listy PO uzyskał mandat w sejmiku woj. lubuskiego.

Z mandatem radnego wojewódzkiego w kieszeni wystartuje w II turze wyborów kandydat KW SLD Lewica Razem na burmistrza Żar b. poseł Franciszek Wołowicz. W pierwszej turze uzyskał 36,63 proc. głosów. Jego rywalką będzie wicestarosta powiatu żarskiego Danuta Madej (KW Forum Samorządowe Miast i Gmin Powiatu Żarskiego). Jej wynik z niedzieli to 20,21 proc. W Żarach do II tury nie wszedł dotychczasowy burmistrz Wacław Maciuszonek z KW PO RP. Dostał się za to do sejmiku.

W Świebodzinie do drugiej tury przeszli: obecny burmistrz Dariusz Bekisz (KW Forum Samorządowe) i radny miejski Krzysztof Warcholik (KW PiS). Pierwszy z nich uzyskał 16 listopada 45,57 proc. ważnych głosów, drugi 19,19 proc.

W regionie w pierwszej turze wyłoniono 49 włodarzy miast i gmin, w tym w miastach prezydenckich – Gorzowie Wlkp. i Nowej Soli. W Zielonej Górze wyborów prezydenckich nie było z uwagi na fakt połączenia tego miasta z gminą z początkiem 2015 r. Zielonogórzanie wybiorą prezydenta w 2015 r. W pięciu lubuskich gminach o urząd wójta bądź burmistrza ubiegał się tylko jeden kandydat.

Jedną z największych niespodzianek wyborów była wyraźna przegrana w Gorzowie Wlkp. Tadeusza Jędrzejczaka rządzącego tym miastem od 16 lat. Jego i pięcioro innych kandydatów pokonał wójt podgorzowskiego Deszczna Jacek Wójcicki osiągając 60,59 proc. głosów ważnych.

W Nowej Soli niespodzianki nie było. Wybory po raz czwarty z rzędu wygrał prezydent tego miasta Wadim Tyszkiewicz z wynikiem 85,90 proc.

Wybory do sejmiku woj. lubuskiego wygrała Platforma Obywatelska z 25,4 proc. poparcia (10 mandatów), przed PSL - 22,9 proc. (8 mandatów). PiS uzyskał 16,9 proc. (5 mandatów), a SLD - 14,9 proc. (5 mandatów). Do sejmiku weszło także 2 kandydatów KWW Lepsze Lubuskie (11,9 proc.), którego liderem jest prezydent Nowej Soli.

Największym zwycięzcą wyborów w przypadku sejmiku okazał się PSL, który poprawił wynik sprzed czterech lat o ponad 8 proc., a przegranym Sojusz, którego notowania wśród wyborców spadły o ponad 11 proc. Do wygranych należy też zaliczyć komitet Lepsze Lubuskie - ponad 10-procentowy wynik w debiucie robi wrażenie.

Zwycięska, Platforma w porównaniu do 2010 r. straciła ok. 8,5 proc. głosów. PiS utrzymał swój stan posiadania. Patrząc na układ sił, najpewniej w sejmiku będzie kontynuacja koalicji PO-PSL.

Skład sejmiku będzie nieco inny niż ten wyłoniony w wyborach. W miejsce osób, które jednocześnie wygrały wybory na burmistrzów, czy prezydentów do sejmiku wejdą kolejni kandydaci z ich list. (PAP)