"Chcemy poczuć klimat i emocje związane z piłką nożną na poziomie światowym, dlatego prowadzimy akcję "Euro Lubuskie", dzięki której turyści przejeżdżający przez nasze województwo w drodze na mecze będą mieli okazję zobaczyć Lubuskie od najpiękniejszej strony, zapoznać się z perłami regionalnej turystyki i najważniejszymi wydarzeniami kulturalnymi" - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Na stronie www.euro.lubuskie.pl znajdują się foldery z informacjami o regionie i imprezach, które w czasie Euro 2012 są zaplanowane w Lubuskiem.

Dni Województwa Lubuskiego odbędą się 15-17 czerwca na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. W trakcie imprezy zaplanowano szereg inicjatyw promujących zdrowy styl życia, w tym III Lubuski Piknik Zdrowia, Piknik Osób Niepełnosprawnych oraz konferencję "Wychowanie, sport - edukacja, dobre praktyki województwa lubuskiego", podczas której najlepsi sportowcy z regionu otrzymają stypendia.

W związku z turniejem Euro 2012 w regionie odbędzie się także m.in. wojewódzki turniej piłkarski "Euro - Gim 2012 - Gramy o fundusze europejskie". Do udziału zgłosiło się blisko 150 drużyn, czyli 1500 zawodników - dziewcząt i chłopców z roczników 1996-1998. Mecze będą rozgrywane na "Orlikach".

Eliminacje odbędą się w kwietniu i maju br., a finał 2 czerwca br. na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze. Za zajęcie jednego z trzech pierwszych miejsc w turnieju zwycięskie szkoły otrzymają nagrody w postaci sprzętu komputerowego i elektronicznego.

Kolejna sportowa inicjatywa w regionie to organizacja turnieju Euro - Lubusik 2012 w ramach projektu "Lubusik - sportowe Lubuskie na lato". To autorski projekt władz woj. lubuskiego, w ramach którego gminy, dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa, budują na swoim terenie pełnowymiarowe boiska do gry w siatkówkę plażową. Turniej Euro-Lubusik 2012 potrwa od 1 maja do 17 czerwca, kiedy zaplanowano finał imprezy. (PAP)

mrd/ je/ gma/