W tym roku w Lubelskiem w ramach II etapu programu tzw. schetynówek blisko 14,9 mln zł dofinansowania otrzyma 35 inwestycji samorządów dotyczących remontu ponad 72 km dróg. Z rządowego programu inwestorzy otrzymują 30 proc. kosztów remontów; resztę muszą sfinansować sami.

W poniedziałek wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc podpisała umowy z przedstawicielami powiatu biłgorajskiego, miast Stoczka Łukowskiego i Tomaszowa Lubelskiego oraz gmin Stanin i Sosnówka.

„Środki są z oszczędności, które wyniknęły z przetargów. Ponadto dwie jednostki samorządu wycofały się z programu, stąd pojawiła się możliwość, aby ponad 2 mln zł dodatkowo porozdzielać” – powiedziała dziennikarzom Szołno-Koguc.

„Jesteśmy już po przetargach, więcej w tym roku możliwości dofinansowania remontów dróg z tego programu już nie będzie” – dodała wojewoda.

Powiat biłgorajski otrzyma blisko 1 mln zł dofinansowania na remont ponad 10 kilometrów drogi Korytków Duży – Ujście. „To dla nas ważna droga ze względów gospodarczych, tam jest duży ruch, dużo wypadków. Zrobiliśmy nową nawierzchnię, remont już się kończy” – powiedział starosta biłgorajski Marian Tokarski.

„Problem budowy dróg to najważniejsza sprawa w każdym powiecie w naszym regionie, będziemy się z tym zmagali jeszcze przez wiele lat. Degradacja dróg jest taka, że niektóre mogą stracić przejezdność. Mamy prawie 600 km dróg powiatowych, 80 proc. z tego wymaga przebudowy i remontu, a remontujemy po 10 km rocznie” – dodał Tokarski.

O dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w woj. lubelskim w tym roku ubiegało się 85 samorządów. Występowały o dotacje sięgające w sumie ok. 35,5 mln zł.

W pierwszym etapie programu tzw. schetynówek w latach 2008-2011 samorządy woj. lubelskiego otrzymały prawie 195 mln zł dotacji. Dzięki temu przebudowano 536 km dróg gminnych i powiatowych. W pierwszym etapie programu budżet państwa finansował połowę kosztów remontów. (PAP)

kop/ pad/