W czwartek w siedzibie lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisana została umowa z wykonawcą budowy drogi - konsorcjum złożonego z firm HAK Construction z Katowic (lider), Dromet z Częstochowy i Cardo Mosty z Katowic.

,,Wykonawca ma 21 miesięcy na wybudowanie trasy i oddanie do użytku kierowcom" - poinformował rzecznik prasowy lubelskiego oddziału GDDKiA Krzysztof Nalewajko.

Konsorcjum zbuduje obwodnicę za blisko 147,5 mln zł. Cała inwestycja - łącznie z wykupem gruntów, projektami i nadzorem - będzie kosztowała ok. 179 mln zł. Inwestycja ta uzyskała 97 mln zł dofinansowania ze środków unijnych w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej.

Obwodnica Hrubieszowa będzie miała długość 9,3 km. Dwukrotnie przechodzić będzie nad linią kolejową, przetnie też dolinę rzeki Huczwy. Zbudowane zostaną cztery mosty i siedem wiaduktów. Będzie też 18 różnych przejść dla zwierząt - m.in. dla płazów.

Powstaną drogi dojazdowe obsługujące ruch lokalny, o łącznej długości 7,4 km oraz pięć jednopoziomowych skrzyżowań z tymi drogami.

Obwodnica Hrubieszowa usprawnić ma ruch na drodze krajowej nr 74 prowadzącej do przejścia granicznego z Ukrainą dla samochodów osobowych w Zosinie. Przejście to w przyszłości ma być rozbudowane i obsługiwać również ruch pojazdów ciężarowych przez granicę.(PAP)