„Jesteśmy zgodni co do kontynuowania wspólnej pracy Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Platformy Obywatelskiej w działaniach nowej kadencji sejmiku województwa lubelskiego” - powiedział szef PSL w Lubelskiem Krzysztof Hetman na konferencji prasowej w sobotę w Lublinie.

„Nie ma co do tego wątpliwości, że zaprosimy wszystkich radnych sejmiku do współpracy, jeśli chodzi o te wyzwania, które stoją przed nami w najbliższych czterech latach” – zaznaczył Hetman.

W poprzednim sejmiku koalicja PO i PSL miała razem 18 radnych. W sejmiku nowej kadencji PO straciła dwa mandaty, ale PSL zyskało trzy. W ocenie przewodniczącego PO na Lubelszczyźnie Włodzimierza Karpińskiego taki wynik oznacza, że rządzenie PSL i PO zostało przez mieszkańców województwa „zcertyfikowane”.

„To rzeczywiście silny mandat.(…) To oznacza, że praca w poprzedniej kadencji koalicji PSL i PO jest dobrze oceniana przez mieszkańców” - powiedział Karpiński.

Hetman i Karpiński nie ujawnili żadnych nazwisk ani podziału funkcji w nowym samorządzie województwa. „Na to przyjdzie jeszcze czas. To są decyzje ciał statutowych PSL i PO” – zaznaczył Hetman.

PSL w nowym 33-osobowym sejmiku przypadło 12 mandatów – w poprzednim miało ich 9. PO wprowadziła do sejmiku 7 radnych, o dwóch mniej niż w poprzednim sejmiku. Najwięcej radnych będzie miało PiS, które uzyskało 13 mandatów, o dwa więcej niż w poprzedniej kadencji. Najwięcej straciło SLD, w poprzednim sejmiku miało 4 radnych, teraz będzie miało jednego.

„Procentowo” wybory do sejmiku wygrało w Lubelskiem PSL uzyskując 32,43 proc. głosów. W porównaniu z wyborami w 2010 r. PSL zanotowało prawie 10 proc. wzrost poparcia.

PiS poparło w wyborach do sejmiku 31,88 proc. głosujących – w 2010 r. partia ta uzyskała 28,38 proc. głosów.

Mimo większego poparcia łącznie w skali województwa PSL zdobył mniej mandatów niż PiS, ponieważ mandaty są przyznawane w poszczególnych okręgach.

Utrzymanie koalicji PO i PSL, która rządziła w ostatnich latach, oznacza, że PiS – z największą ilością radnych w sejmiku - znowu będzie w opozycji.

 

PSL utrzyma też prawdopodobnie stanowisko marszałka województwa. Pełniący tę funkcję obecnie Sławomir Sosnowski deklarował w piątek po ogłoszeniu wyników wyborów, że jest gotów nadal być marszałkiem, jeśli taka będzie decyzja koalicjantów. (PAP)

ren/ drag/