"Na remont i wyposażenie bloku operacyjnego oraz oddziału neonatologicznego przeznaczyliśmy z budżetu miasta 2,5 mln zł. To już kolejna inwestycja w szpitalu im. Rydygiera; tylko przez ostatnie trzy lata miasto zainwestowało w placówkę 6 mln zł" - podkreślił przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia w łódzkiej radzie miejskiej Adam Wieczorek na konferencji prasowej w poniedziałek.

Centrum Medyczne im. Rydygiera to jeden z najstarszych łódzkich szpitali o profilu ginekologiczno-położniczym, który wykonuje też zabiegi z pakietu onkologicznego. Jak ocenił Wieczorek, w ciągu ostatnich lat jakość usług w szpitalu poprawiła się, dzięki systematycznie prowadzonym remontom i modernizacjom.

"W zakresie położniczym osiągnęliśmy już standard XXI wieku, a jeśli chodzi o blok operacyjny - właśnie do takiego standardu zmierzamy. Remont, który jest wykonywany, ma służyć dostosowaniu placówki do wymogów Ministerstwa Zdrowia i NFZ oraz umożliwić zwiększenie liczby pacjentek obsługiwanych w tej placówce. To istotne, ponieważ zgodnie z planowanymi przepisami co do sieci szpitali, które obecnie są procedowane przez resort zdrowia, z systemu mogą zostać wykluczone niektóre prywatne placówki ginekologiczno-położnicze, funkcjonujące w Łodzi" - dodał.

Według prezes Centrum im. Rydygiera Janiny Sąsiadek, modernizacja zostanie zakończona do 23 grudnia. Mimo prowadzonych prac szpital funkcjonuje normalnie; przekładane są jedynie operacje planowe.

"Obecnie wyburzane są wszystkie ściany w naszym dotychczasowym bloku operacyjnym; będą stawiane nowe. Powstaną dwie nowoczesne sale operacyjne z salą przygotowań pacjenta, z pomieszczeniami dla lekarzy, myjnią. Jednocześnie prowadzimy remont na oddziale położniczo-neonatologicznym, gdzie sale zostaną wyposażone w węzły sanitarne" - wyjaśniła.

Co roku w Centrum im. Rydygiera przyjmowane jest ok. 1,5 tys. porodów. Wykonuje się też ok. 3 tys. zabiegów ginekologicznych. (PAP)