Uchwałę o udzieleniu takiego wsparcia podjęli jednogłośnie radni sejmiku woj. łódzkiego podczas wtorkowej sesji.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy sejmiku Rafał Jaśkowski, poszkodowane w czasie nawałnic trzy gminy z pow. chojnickiego (woj. pomorskie) zgłosiły się do łódzkiego samorządu z prośbą o pomoc finansową.

"Radni zareagowali natychmiast, przygotowując stosowną uchwałę i przegłosowując ją jednogłośnie. Jako samorząd w takich przypadkach możemy pomagać jedynie innym jednostkom samorządu terytorialnego, a nie poszczególnym osobom. Wierzymy jednak, że trzy gminy, które otrzymają po 50 tys. zł, będą najlepiej wiedziały, na co przeznaczyć pieniądze" – wyjaśnił.

Dodał, że to wyraz solidarności samorządowej i realna pomoc dla poszkodowanych.

Radny wojewódzki PiS Piotr Adamczyk zaapelował, by nie było to jedyne wsparcie dla gmin poszkodowanych w sierpniu przez nawałnice. "Pozytywnie oceniamy tą inicjatywę, ale skala zniszczeń, które są wynikiem tego tornada jest tak znacząca, że w najbliższym czasie trzeba pomyśleć o zwiększeniu tej kwoty. Jest ona bowiem mikroskopijna w stosunku do strat. Przynajmniej kolejne 150 tys. zł należałoby przeznaczyć na inne poszkodowane gminy" – tłumaczył.

Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w nocy z piątku 11 sierpnia na sobotę 12 sierpnia. Wskutek nawałnic zginęło w Pomorskiem 5 osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. Na terenie powiatu chojnickiego nawałnica zniszczyła m.in. ponad 10 tys. ha lasu, powalając 30 mln drzew. (PAP)