"Rada Miejska przeznaczyła w tym roku 200 tys. zł na projekt kompleksowej modernizacji wszystkich miejskich akwenów, czyli Stawów Jana, Stefańskiego, Arturówka i Młynka. Przez kolejne trzy lata zbiorniki wodne będą oczyszczone, zaś cała infrastruktura rekreacyjna – piesza i rowerowa, a także oświetlenie tych terenów zostanie wymieniona uzupełniona lub zmodernizowana" – podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

Koszt planowanych prac nie jest jeszcze znany, szacuje się go na kilka milionów złotych. Wiceprezydent zaznaczył, że miasto będzie posiłkować się zewnętrznymi środkami europejskimi. Głównym partnerem w finansowaniu inwestycji, m.in. czyszczenia akwenów czy wykonywania nasadzeń, ma być Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zdaniem dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Eryka Rawickiego, łódzkie kąpieliska są tego lata oblegane przez mieszkańców. Dużą popularnością cieszą się Stawy Jana, które przechodzą sukcesywną rewitalizację. W ubiegłym roku łodzianie przeznaczyli na odnowienie tego kompleksu 1,7 mln zł z budżetu obywatelskiego, w 2015 r. - ponad milion zł, natomiast na kolejny rok przewidziano ok. 600 tys. zł. Obecnie – także w ramach budżetu obywatelskiego - na Stawach Jana powstają nowe ścieżki dla pieszych.

Jesienią MOSiR chce rozpocząć odmulanie akwenu na Stawach Stefańskiego, wyremontować przepusty na zbiornikach, ukończyć ścieżki, ustawić małą architekturę parkową i uporządkować zieleń. W tym roku rozpocznie się też remont ścieżek i oświetlenia oraz przebudowa przystani wodnej na Młynku. Prace o podobnym zakresie mają być wykonane w Arturówku, gdzie powstanie też wodny plac zabaw.

Jak zaznaczył Trela, planowana przez magistrat kompleksowa modernizacja terenów rekreacyjnych ma być rozwinięciem i uzupełnieniem tego, co już udało się zrealizować. Wszystkie wykonane do tej pory inwestycje z budżetu obywatelskiego zostaną zinwentaryzowane i uzupełnione o nowe projekty, które łodzianie poznają w grudniu br. (PAP)