Lewandowski, wraz z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską, a także ekspertem ds. urbanistyki Francis Nordemannem prezentują w ok. 30 minutowym wystąpieniu w siedzibie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na 161. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) kandydaturę Łodzi do organizacji International Expo 2022.

Wcześniej swoje kandydatury zaprezentowały: Stany Zjednoczone (Minneapolis) i Argentyna (Buenos Aires). We wtorek wszystkie trzy kraje otrzymały pozytywną ocenę przygotowania do organizacji Expo. Wcześniej Minneapolis otrzymało negatywną rekomendację misji ewaluacyjnej BIE, a we wtorek przeszło jednym głosem.

"Dziś Polska proponuje wam organizację wystawy o przemianach w lokalizacji najlepszej z możliwych – w samym sercu rewitalizowanej Łodzi. Miasta o dumnej historii, które na nowo odkrywa dziś swoją duszę. Jest wizytówką wszystkich procesów zachodzących obecnie w Polsce. Dodatkowo - doskonale skomunikowana ze stolicą i całym regionem Europy Środkowej. Łódź to nie kandydat z planem i wizjami, ale gotową infrastrukturą czekającą już dziś na otwarcie polskiego Expo 2022" - podkreślił Lewandowski.

Jak mówił, polskie Expo to nie tylko Łódź, nie tylko polskie miasta. "Chcemy również, żeby wasze państwa czuły się gospodarzami tej wystawy i mogły pokazać się z najlepszej strony. (...) Kilka miesięcy temu w Łodzi otwarto kierunek studiów na temat procesów rewitalizacyjnych, wokół tej inicjatywy skupiają się eksperci zajmujący się transformacją miast. W oparciu o ten fundament chcemy w okresie przegotowań do Expo prowadzić wymianę know-how, a także wspierać po jednym, wybranym projekcie rewitalizacyjnym z każdego państwa zainteresowanego udziałem w Expo 2022 w Łodzi" - zwrócił uwagę wiceminister kultury.

Dodał, że te przedsięwzięcia będą stanowiły najciekawszy dorobek, jaki można pokazać na wystawie, dorobek współpracy i postępu opartych na zrozumieniu odmienności poszczególnych narodów świata. "Wskazane działania byłyby koordynowane przez spółkę organizatora Expo, która po wystawie przekształci się w Centrum Wiedzy o Rewitalizacji, co zostało przewidziane w naszej dokumentacji aplikacyjnej oraz planach finansowych wystawy" - zaznaczył Lewandowski.

Wiceminister kultury powiedział, że "wyzwania, którym Polacy stawiają czoła od kilku dekad – jak dogonić świat, a jednocześnie nie zgubić się w ciągle zmieniającej się globalnej rzeczywistości - już za chwilę dotyczyć będą 2/3 naszej planety".

"Polska podjęła również to wyzwanie. Głębokie procesy rewitalizacji – przywracania miastom duszy – to dziś już nie sfera marzeń i planów, a codzienna rzeczywistość Polski. Nasze doświadczenia transformacji, wszystkie lekcje, które odebraliśmy przez te trzy dekady, dziś przenosimy najbliżej zwykłych ludzi – do ich domów" - zaznaczył.

W jego ocenie "ogromnym wyzwaniem" jest przywrócenie tożsamości miejsc, przegonienie światowych liderów i zrobienie tego, wsłuchując się w każdy głos i sugestię mieszkańców. "Łączyć miejskie i narodowe strategie rozwoju z wyzwaniami społecznymi. Łączyć przemiany infrastrukturalne z potrzebami wszystkich grup społecznych. Rewitalizować" - podkreślił Lewandowski.

Wystawa w Łodzi miałaby się odbywać od czerwca do września 2022 r. Jej tematem przewodnim ma być rewitalizacja miast jako warunek rozwoju aglomeracji na świecie.

Zgodnie z projektem wystawa zorganizowana zostanie na obszarze niemal 27 ha tzw. Nowego Centrum Łodzi (NCŁ). Samo NCŁ to największy program urbanistyczny i rewitalizacyjny w historii miasta, obejmujący ok. 100 ha w ścisłym centrum.

Wyjątkowość Expo 2022 w Łodzi polegać ma na tym, że wystawa nie będzie budowana od podstaw na obrzeżach miasta, lecz powstanie w ścisłym jego centrum. Władze Łodzi zakładają, że tylko ok. 30 proc. obiektów wzniesionych na potrzeby Expo ma mieć charakter tymczasowy – większość pawilonów, apartamentów dla obsługi czy infrastruktury związanej z bezpieczeństwem i spędzaniem wolnego czasu po zakończeniu Expo stosunkowo niedużym kosztem ma być przekształcona na biura, mieszkania, punkty o charakterze usługowym czy handlowym. Ich komercjalizacją zajmie się specjalnie powołana spółka.

Na terenie NCŁ działa już dworzec Łódź Fabryczna z węzłem multimodalnym. W jego sąsiedztwie znajduje się zrewitalizowana elektrociepłownia EC1, w której uruchomiono m.in. najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Powstają też wielkopowierzchniowe budynki komercyjne, m.in. Nowa Fabryczna oraz Brama Miasta.

Głosowanie BIE w sprawie przyznania Polsce prawa do organizacji Expo 2022 w Łodzi zaplanowano na listopad 2017 r.

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat pomiędzy światowymi edycjami wystaw i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. W przypadku Łodzi na temat wystawy wybrano rewitalizację obszarów miejskich.

Jeśli Łódź zdobędzie prawo do organizacji Expo, w czasie trzech miesięcy trwania wystawy miasto może odwiedzić nawet 8 mln zwiedzających. Zdaniem władz, możliwość zaprezentowania się Polski na Expo będzie czynnikiem rozwojowym, nie tylko dla Łodzi i całego kraju, ale nawet dla Europy Środkowo-Wschodniej.

(PAP)