Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że nowe samochody poprawią funkcjonowanie straży miejskiej i umożliwią prowadzenie większej ilości patroli.

Koszt inwestycji wyniósł 1,2 mln zł. Wśród zakupionych pojazdów jest 10 radiowozów wyposażonych w napęd hybrydowy oraz trzy samochody przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. „Są one tak wyposażone, aby osoby te mogły być przewożone bezpiecznie i zgodnie z prawem” - powiedziała PAP Marta Cieśla, zastępca komendanta straży miejskiej.

„Znaczna część tych samochodów to samochody hybrydowe, ekologiczne, które w Krakowie sprawdzą się bardzo dobrze” - dodała. Według niej dzięki nowym pojazdom krakowska straż miejska stała się jedną z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych jednostek w Polsce.

Jak ocenił wojewoda małopolski Józef Pilch, straż miejska wyposażona w nowoczesne samochody będzie wspierać działania policji, m.in. w trakcie zabezpieczania Światowych Dni Młodzieży.

Cieśla poinformowała, że zaraz po ŚDM najstarsze samochody będą wycofywane z użytku. Zostały one kupione ponad dekadę temu. Niektóre z nich przejechały powyżej 200 tys. km.

Pieniądze na zakup nowych pojazdów pochodziły z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Krakowa i funduszu dzielnic. (PAP)