„Na tym systemie wygrają te samorządy lokalne, które postawią na jakość segregacji. (...) Zyskają te samorządy, które będą umiały wprowadzić prawidłową segregację i wtedy będą miały produkt, którym będą mogły się dzielić z przemysłem, który będzie gotowy do odbierania tego surowca” - powiedział Korolec na konferencji prasowej w poniedziałek w Lublinie.


Minister podkreślił, że właściwa segregacja szkła, papieru czy plastiku jest podstawowym warunkiem, aby uzyskiwać dobre jakościowo surowce wtórne, które będą mogły odbierać zakłady przemysłowe. „Tylko czysty i dobrze posegregowany papier będzie odbierany przez papiernie, bo inaczej normy tych papierni nie będą pozwalały na to, żeby byle co używać do produkcji” - dodał.

Jego zdaniem dzięki takim działaniom z gospodarki odpadami można będzie przechodzić w gospodarkę surowcami wtórnymi. „Znamy przypadki w Skandynawii czy w innych rozwiniętych państwach, gdzie odbiór posegregowanych odpadów odbywa się za darmo, dlatego właśnie, że one są surowcem. I gdybyśmy umieli doprowadzić do takiego systemu, to byłoby to ze skutkiem pozytywnym i dla mieszkańców, i dla gospodarki” - dodał.
 

Pełna treść artykułu dostępna jest w serwisie ABC Środowisko>>>