W przededniu Święta Niepodległości Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” zaśpiewa w Pile w kościele pw. św. Rodziny. Jak powiedział PAP Tomasz Ilmer, członek zarządu fundacji "Chór Stuligrosza - Poznańskie Słowiki", zespół zaproszony przez prezydenta Piły Piotra Głowskiego wykona utwory największych polskich mistrzów.

„Stanisław Moniuszko, Mieczysław Karłowicz, Ignacy Jan Paderewski i przede wszystkim Fryderyk Chopin swoją muzyką genialnie oddawali ducha polskości, jednocześnie wspaniale wpisując się w wielką tradycję europejskiej pieśni romantycznej. Pilska publiczność będzie mogła usłyszeć m.in. słynną +Prząśniczkę+, +Pieśń rycerską+, +Wojaka+, +Skąd pierwsze gwiazdy+” – mówił Ilmer.

„Listopadowe Święto Niepodległości to czas wspomnień wydarzeń sprzed blisko 100 lat, to czas zadumy nad grobami polskich żołnierzy, którzy oddali swe życie za ojczyznę. Dlatego w programie koncertu pojawią się także popularne pieśni powstańcze i legionowe. +Poznańskie Słowiki+ pod dyrekcją Macieja Wielocha i przy akompaniamencie Mirosława Gałęskiego zaśpiewają m.in. marszowe +Wojenko, wojenko+, radosne +Przybyli ułani pod okienko+, czy melancholijne +Ułani, ułani+” - dodał.

Prezydent Piły zaznaczył, że obchody odzyskania przez Polskę niepodległości powinny być czasem, który jednoczy wszystkich Polaków. Jak mówił, liczy na to, że mieszkańcy chętnie zaangażują się w tegoroczne obchody, poprzedzające wielki jubileusz 100-lecia niepodległości.

„11 listopada w południe odbędzie się także nadzwyczajna sesja Rady Miasta Piły, na której przedstawimy już mieszkańcom program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Poza tym po południu wystartuje Bieg Niepodległości, a o godz. 15 odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny na placu Zwycięstwa. Po mszy, także na placu, rozpoczną się główne uroczystości rocznicowe” – powiedział Głowski.

„Odzyskanie niepodległości to bardzo ważny moment w historii nie tylko Polski, ale i naszej lokalnej historii każdego z nas. Warto w tych uroczystościach uczestniczyć, mówić o nich i myślę, że dla następnych pokoleń to zaangażowanie także będzie pięknym przekazem” – dodał prezydent.

Święto Niepodległości 11 listopada obchodzone jest od 1937 roku. W latach 1939-1944 oficjalne lub jawne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca. W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów w dniu 11 listopada groziły surowymi represjami ze strony władz.

Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 r. (PAP)