Wartość całej inwestycji to ponad 113,7 mln euro - poinformowała w piątek rzeczniczka ŁKA Marta Markowska.

Ideą ŁKA jest połączenie Łodzi z miastami i gminami aglomeracji. Pociągi mają kursować na trasach: Łódź Kaliska - Sieradz; Łódź Kaliska - Łowicz; Łódź Fabryczna - Koluszki, a także na odcinku Zgierz - Kutno oraz Łódź Chojny - Łódź Widzew.

Projekt zakłada zakup 20 elektrycznych pociągów oraz budowę nowoczesnego zaplecza technicznego dla taboru. Umowa o jego dofinansowanie podpisana została z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w sierpniu ub. roku, a rok temu wniosek został przesłany do zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

Właścicielem spółki Łódzka Kolei Aglomeracyjna jest samorząd województwa łódzkiego. "ŁKA ma być uzupełnieniem transportu kolejowego w Polsce. Jest tym, co województwo może zrobić dla swoich mieszkańców, by zaspokajać ich potrzeby, a regionowi zapewnić możliwość dalszego rozwoju" - przekonuje marszałek województwa Witold Stępień.

Powołanie nowego przewoźnika ma poprawić jakość transportu w regionie i skrócić czas podróży. Pociągi ŁKA mają być pojazdami najnowszej generacji posiadającymi wiele udogodnień - klimatyzację, biletomaty i stojaki na rowery.

Jak zapewnia dyrektor projektu Monika Bąk, jego realizacja przebiega zgodnie z planem i kończy się produkcja pierwszych pociągów. "Po przeprowadzeniu testów, sześć pierwszych pojazdów trafi do Łodzi w kwietniu 2014 roku. Decyzja Komisji Europejskiej to dla mnie potwierdzenie, że projekt jest właściwie realizowany" - podkreśla Bąk.

W październiku rozpoczęto budowę obiektu zaplecza technicznego dla ŁKA, który zlokalizowany będzie w pobliżu stacji kolejowej Łódź Widzew. Prowadzone w nim będą przeglądy techniczne, naprawy oraz prace związane z bieżącym utrzymaniem składów kupionych przez ŁKA. Jego budowa ma się zakończyć w maju przyszłego roku, a cały projekt - w czerwcu 2015 roku.

Zgodnie z porozumieniem podpisanym przez ŁKA z lokalnymi samorządami, miasta i powiaty leżące na trasach Łódź - Łowicz i Łódź - Sieradz mają m.in. uruchomić lokalną komunikację autobusową, która będzie dowoziła pasażerów do przystanków ŁKA. Planują również wprowadzić wspólny bilet aglomeracyjny i wziąć udział w promocji nowego przewoźnika. (PAP)

szu/ je/ jbr/