Gronkiewicz-Waltz uzasadniając przyznanie tytułu Owsiakowi podkreśliła jego zasługi dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

"Jest +spiritus movens+ WOŚP, jednej z największych akcji charytatywnych w Europie, która nieprzerwanie gra dla nas od 21 lat. A pierwsze dary trafiły do Centrum Zdrowia Dziecka, czyli do szpitala, który znajduje się w Warszawie" - powiedziała prezydent Warszawy.

Malinowska-Grupińska przypomniała, że Owsiak w czasach młodości pracował w szpitalu i ośrodku resocjalizacyjnym, później zajmował się dziennikarstwem i produkcją programów telewizyjnych. W WOŚP, jak powiedziała, połączył artystyczną wrażliwość, rozumienie potrzeb osób chorych i talent medialny. Zwróciła także uwagę na wsparcie warszawskich szpitali przez Orkiestrę.

"Doczasowa lista darów dla warszawskich instytucji obejmuje 12 stron maszynopisu i znajduje się w uzasadnieniu przyznania panu Owsiakowi tytułu honorowego obywatela Warszawy" - podkreśliła.

Po wręczeniu aktu nadania honorowego obywatelstwa Owsiak powiedział, że był bardzo zaskoczony przyznaniem wyróżnienia, a Warszawa jest miastem, w którym jest zakochany i które bardzo się zmienia, zwłaszcza w ciągu ostatnich 25 lat.

"W Warszawie jestem totalnie zakochany, ponieważ widzę, jak dużo to miasto ma do zrobienia (...); utrzymajmy ten niesamowity rozkwit miasta, energię ludzi, utrzymajmy to, że w centrum miasta jest kolorowa tęcza, która jest symbolem nadziei. Zbliżający się finał WOŚP będzie miał (w symbolu) tęczę, bo mówi o nadziei" - powiedział Owsiak.

Dodał, że ostatniej nocy WOŚP zakończyła kolejny zakup sprzętu medycznego w ramach konkursu ofert. "Bardzo dużo sprzętu dla Warszawy. Nie jest szczególnie wyróżniona - tak jak inne miasta dostaje specjalistyczny sprzęt dla szpitalnych oddziałów ratunkowych, dla geriatrii" - powiedział Owsiak.

Osoby otrzymujące najwyższe warszawskie odznaczenie wpisują się do księgi honorowych obywateli Warszawy. Wyróżnieni mogą uczestniczyć na prawach honorowych gości m.in. w sesjach rady miasta, a także mają prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została zarejestrowana w Warszawie 2 marca 1993 r. Jej założycielami są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski, Beata Bethke. Dopiero po pierwszym finale, który miał miejsce 3 stycznia 1993 r., WOŚP została zarejestrowana w sądzie.

W ciągu dotychczasowych finałów Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała i przekazała do szpitali w Polsce sprzęt o wartości 590 mln zł.

Najbliższy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 11 stycznia 2015 r. będzie przebiegał pod znakiem pediatrii i onkologii dziecięcej oraz godnej opieki dla seniorów. (PAP)