Herb Giżycka to trzy leszcze, jeden nad drugim, z głowami zwróconymi w lewą stronę. „Podczas przygotowań do przypadającego w 2012 roku jubileuszu 400-lecia miasta jedna z komisji miejskich odkryła, że pierwotny herb miasta również przedstawiał trzy leszcze, tyle że ryby były zdecydowanie chudsze a tło herbu miało inny niż dziś odcień błękitu” – powiedziała PAP burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska.

 

Mimo usilnych prób urzędnikom i radnym nie udało się wyjaśnić, kto i kiedy pogrubił ryby na herbie Giżycka. „Nie znaleziono także opinii komisji heraldycznej w sprawie herbu, który obecnie jest używany, tak więc wizerunek zmieniono prawdopodobnie bez opinii tej komisji” – powiedziała PAP Piotrowska.

 

Giżyccy urzędnicy zdecydowali, że mieszkańcy sami powinni zdecydować czy wolą dawny, czy obecny herb i poprosili o przesyłanie im w tej sprawie opinii - czekają na nie do końca roku. Jeśli większość biorących udział w dyskusji opowie się za dawnym herbem, prawdopodobnie zostanie on przywrócony, jeśli bardziej spodobają się grubsze leszcze na obecnym herbie, władze Giżycka wystąpią o zaopiniowanie go przez komisję heraldyczną.

 

Giżycko przywilej używania pieczęci i herbu uzyskało 26 maja 1612 r. Legenda głosi, że Wielki Elektor przebywając w Lejcu (Giżycku) zjadł na obiad smakowite leszcze złowione przez miejscowych rybaków w Niegocinie. Z wdzięczności postanowił nadać miastu herb z trzema leszczami, a mieszkańcom prawo połowu ryb w Niegocinie.

 

W ramach obchodów 400-lecia Giżycka zaplanowano m.in. ponowny pochówek dawnych mieszkańców miasta, których szczątki odkryto w miejskim parku, fotografię wszystkich mieszkańców i koncert orkiestr wojskowych. (PAP)

 

jwo/ la/ jra/