„Liczę na ciekawy efekt w tej nietypowej przestrzeni. Festiwal wpisuje się w oryginalną promocję częstochowskich terenów inwestycyjnych. To także przykład współpracy naszego środowiska biznesowego z niezależnym, artystycznym” - mówił podczas spotkania zapowiadającego festiwal prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Kilkumetrowe konstrukcje, które staną się swoistym podłożem malarskim, zostaną rozpięte pomiędzy filarami estakady energetycznej między ul. Bojemskiego a Korfantego w Częstochowie - na terenach przemysłowych Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park” Mielec. Według lokalnych władz będzie to instalacja bez precedensu. Artyści rozpoczną pracę 2 czerwca.

Opiekę kuratorską nad festiwalem objęła grupa Monstfur, która jest - obok Urzędu Miasta Częstochowy - współinicjatorem festiwalu. Wydarzenie odbędzie się m.in. dzięki miejskiemu projektowi promocji inwestycyjnej „Invest in Czestochowa”, firmie Elsen, która jest właścicielem infrastruktury energetycznej oraz zarządowi mieleckiej strefy ekonomicznej.

Inicjatorzy chcą kontynuować akcję w industrialnej przestrzeni. W tegorocznej pierwszej edycji festiwalu Iron Oxide - oprócz Monstfura - swoje prace będą tworzyć Simpson oraz Tomasz Górnicki. Rezultaty ich działań będzie można podziwiać już od 6 czerwca.

Grupa Monstfur swoją sztukę tworzy za pomocą ręcznie wycinanych szablonów na zardzewiałych blachach, starych tablicach informacyjnych, murach czy płótnach. Prace kolektywu są pokazywane na prestiżowych imprezach, m.in. Stroke Art Fair, gdzie pokazywano m.in. dzieła słynnego Banksy'ego. W 2015 roku Montsfur został uhonorowany Grand Prix w konkursie Stencil Art Prize w Sydney.

Tomasz Górnicki jest uważany za jednego z najciekawszych rzeźbiarzy młodego pokolenia. Swoje realizacje tworzy zarówno we własnej pracowni, jak i w przestrzeni miejskiej. Ukończył z wyróżnieniem wydział rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczył w wielu plenerach i wystawach zagranicznych. Jako jeden z niewielu europejskich artystów zajmujących się tą odmianą sztuki tak odważnie nawiązuje do nurtu urban artu – podkreślają przedstawiciele częstochowskiego magistratu.

Simpson to artysta, który w swej sztuce porusza tematykę społeczną, polityczną i ekonomiczną. Swój przekaz buduje za pomocą postaci lub przedmiotów kultury masowej. Jest uczestnikiem zagranicznych plenerów malarskich, pojawia się również na międzynarodowych targach sztuki.(PAP)