Czy skany umów o pracę lub zlecenie zawartych z inspektorem danych osobowych oraz dokumenty potwierdzające jego kwalifikacje zawodowe są informacją publiczną i podlegają udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej?

W opisanej sytuacji skan umowy o pracę inspektora ochrony danych stanowi informację publiczną i powinien podlegać udostępnieniu, natomiast skany dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, jako stanowiące dokument prywatny nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu.

 

Prywatne czy publiczne?

Aktualnie powszechnie przyjmuje się, że kserokopie, czy też skany umów o pracę, zawartych przez pracowników organów administracji publicznej, stanowią informację publiczna i powinny podlegać udostępnieniu. Natomiast dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, tak jak np. życiorys danej osoby, czy świadectwa ukończenia określonych kursów, są dokumentami prywatnymi, nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu w trybie ustawy z 6.09.2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1330) - dalej u.d.i.p. W przypadku tych ostatnich, informację publiczną stanowi jedynie treść zawarta w tych dokumentach, a nie same dokumenty, w postaci np. skanów czy kserokopii. Powyższe znajduje swoje potwierdzenie w orzecznictwie: "(...) jeśli chodzi o kopię (skan) umowy o pracę z osobą, która konkurs ten wygrała - również stanowi ona informację publiczną. (...) umowy, które dotyczą majątku publicznego (a taką jest umowa o pracę, skoro na jej podstawie pracodawca obowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia), stanowią informację, o jakiej mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. f u.d.i.p. (...)

Skarżąca domaga się przesłania kopii (skanów) dokumentów prywatnych w postaci życiorysu z przebiegiem nauki i pracy zawodowej, dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie, dokumentów potwierdzających posiadanie niezbędnych kwalifikacji i uprawnień zawodowych, świadectw pracy, zaświadczeń z dotychczasowych miejsc pracy i dokumentujących wymagany staż pracy, (...) innych dokumentów potwierdzających dodatkowe kwalifikacje lub umiejętności, opinie z poprzednich miejsc pracy. Chociaż niewątpliwie znaczna część tych dokumentów zawiera informacje, o których mowa w art. 13 ust. 4 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1260) - dalej u.p.s., jednakże nie zmienia to faktu, że same te dokumenty takiej informacji nie stanowią (...) w związku z czym skarżąca nie może skutecznie domagać się ich udostępnienia poprzez nadesłanie ich kopii bądź skanu.

Czytaj też: Urząd musi informować, jak przetwarza nasze dane

Organ administracji publicznej rozpoznając wniosek, był związany jego treścią. Skarżąca nie domagała się udostępnienia informacji zawartych w wyżej wymienionych dokumentach, lecz żądała przesłania ich kopii bądź skanu, podczas gdy dokumenty te nie stanowią informacji publicznej (a jedynie zawarta w nich treść)." (por. wyrok WSA w Kielcach z 26.07.2018 r., sygn. akt II SAB/Ke 36/18, podobnie: WSA w Opolu w wyroku z 17.04.2018 r., sygn. akt II SAB/Op 28/18).