Zgodę na przeprowadzenie tej operacji w czerwcu wyraziła Rada Miasta Bydgoszczy. Niedawno zakończyła się wycena obu spółek i po przygotowaniu niezbędnych dokumentów miasto ogłosiło w poniedziałek zamiar sprzedaży dwóch klubów sportowych.

Pierwszym z nich jest Żużlowy Klub Sportowy Polonia Bydgoszcz S.A. Zespół w najbliższym sezonie będzie startował w rozgrywkach o drużynowe mistrzostwo I ligi żużlowej. Do sprzedaży wystawione jest 122 tys. 900 akcji, co stanowi 98,87 procent kapitału zakładowego spółki. Każda z akcji warta jest 25 złotych.

Drugi to Łuczniczka Bydgoszcz S.A. i kryjący się pod tą nazwą grający w siatkarskiej ekstraklasie Transfer Bydgoszcz. Tu do kupienia jest 88 tys. 888 akcji stanowiących 92,6 procent kapitału zakładowego spółki. Tu jedna akcja kosztuje 26 złotych.

Problemu z klubem siatkarskim być nie powinno, gdyż od dawna jest co najmniej jeden kupiec poważnie zainteresowany jego przejęciem. To obecny prezes bydgoskich siatkarzy Piotr Sieńko i skupiona wokół niego grupa kapitałowa. Nie oznacza to jednak, że klub trafi w jego ręce, gdyż swoje oferty mogą składać wszyscy zainteresowani, po spełnieniu określonych warunków. Siatkarska spółka jest w dobrej kondycji, a Transfer gra w ekstraklasie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w spółce żużlowej. Polonia do rozgrywek w minionym sezonie przystąpiła z ponad 1,5-milionowym długiem i kredytem zaciągniętym na jego spłatę. Prezes, którym został wówczas Jarosław Deresiński, nie tylko nie zaczął spłacać tego kredytu, ale zostawił po sobie dodatkowy milion długu. Tę kwotę Polonia musi zapłacić do końca listopada, by uregulować wszystkie zobowiązania potrzebne do spełnienia wymogów licencyjnych na starty w 1. lidze w sezonie 2014.

Pomocną dłoń ponownie chce wyciągnąć bydgoski ratusz, zwiększając Polonii poręczenie kredytowe i rozkładając całość (3 miliony) na 6 lat po 500 tys. złotych rocznie. Ma to być jasny sygnał dla zainteresowanych kupnem żużlowego klubu, że miastu zależy na jego dalszym istnieniu. Co więcej, miasto nadal chce wspierać finansowo żużel przez co najmniej trzy najbliższe lata kwotą około 2,5 miliona złotych rocznie.

W przypadku obu klubów sprzedaży podlega całość akcji jaką posiada w nich miasto Bydgoszcz. Zainteresowani mogą składać swoje oferty na ich zakup do 20 grudnia 2013 r. Ostateczne negocjacje powinny się rozpocząć na początku przyszłego roku.